Zamknij X

Nowy dworzec PKP o krok bliżej

2019-05-20 16:31:47, Maciej Kowalczyk

Dziś, na dworcu PKP we Włocławku podpisano uroczyście umowę pomiędzy PKP SA a projektantem włocławskiego dworca. Od dziś ma on 36 tygodni na opracowanie projektu inwestycji.

Włocławski dworzec PKP od 2017 roku znajduje się na liście Programu Inwestycji Dworcowych. W ubiegłym roku, goszcząc we Włocławku minister Andrzej Adamczyk, zapowiedział, że prace projektowe nad nowym budynkiem ruszą na początku 2019 roku. Postępowanie konkursowe zakończono ostatecznie pod koniec kwietnia, dziś podpisano umowę. Projekt, według harmonogramu, ma zostać przekazany PKP na początku przyszłego roku, wtedy też zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Zakończenie prac planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

Czego dokładnie mogą oczekiwać włocławianie po nowym budynku? Tego dokładnie nie wiadomo. Na konferencji, przy okazji podpisania umowy, można było jednak usłyszeć, że projektant weźmie pod uwagę głosy mieszkańców zgłoszone podczas konsultacji społecznych. Jaki będzie kształt dworca możemy tylko przypuszczać. PKP zapewnia, że teren na ulicy Okrzei zostanie przebudowany, a nowy budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku dworca projektant będzie musiał połączyć zarówno przestrzeń komercyjną, jak i część dedykowaną pasażerom

Nowy obiekt dworcowy będzie wpisywał się w obowiązujące trendy projektowe z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, minimalizowania kosztów eksploatacji i maksymalizacji efektywności – czytamy w komunikacie przewoźnika.

Z tego samego komunikatu wynika, że włocławski dworzec będzie składał się z dwóch kondygnacji (jednej podziemnej) jednak na pierwsze wizualizacje przyjdzie jeszcze poczekać co najmniej kilka tygodni. Tyle czasu będzie potrzebował na ich sporządzenie projektant. Niemniej, wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 3 lat przy Okrzei stanie z dawna oczekiwany we Włocławku dworzec, który przestanie być wizerunkowym obciążeniem miasta.

Czyny, nie słowa. Prawo i sprawiedliwość dotrzymuje słowa, to jest nasz znak firmowy – skomentowała podpisanie umowy posłanka Joanna Borowiak – Pamiętacie Państwo, że w październiku 2017 roku włocławski dworzec został wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych (...) To bardzo ważny moment dla nas wszystkich, że dziś zostanie podpisana umowa z wykonawcą projektu.(...) Od momentu wpisania, w 2017 roku, włocławskiego dworca do Programu Inwestycji Dworcowych realizujemy konsekwentnie to zadanie– dodawała, podkreślając, że jest to efekt wspólnej pracy polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Na konferencji prasowej, oprócz Joanny Borowiak pojawił się także europoseł PiS Kosma Złotowski, senator Józef Łyczak, poseł Łukasz Zbonikowski i Anna Gębicka, jako przedstawiciel premiera Mateusza Morawieckiego:

Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości bardzo ważny, wręcz kluczowy, jest rozwój infrastruktury – podkreślała – Wiemy, ze ten rozwój infrastruktury bezpośrednio przekłada się na rozwój gospodarczy. To są takie inwestycje, jak modernizacje dworców (...) ale też wszystkie inwestycje przewidziane w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy też Fundusz Dróg Samorządowych.

Włocławski dworzec już znalazł się na liście PID, jednak jak podkreślał Kosma Złotowski, szanse na to ma jeszcze inny dworzec w regionie kujawsko-pomorskim, w Grudziądzu.

Trwa przez cały czas zbiórka podpisów mieszkańców Grudziądza, okolic (...) i miejmy nadzieję, że wkrótce te oba dworce zmienią swoje oblicze.

PKP przewiduje, że koszt budowy nowego obiektu we Włocławku wyniesie około 15 milionów złotych, choć są to dane szacunkowe i finalne zależeć będą od zakresu budowy przewidzianego przez projektanta.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz