Kiedy nowy dworzec? Pierwsze prace na początku przyszłego roku

2020-07-31 12:59:05, Maciej Kowalczyk

Nowy dworzec PKP we Włocławku nigdy nie był bliżej, zapewnia zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kukucki. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy trwa procedura przyznania pozwolenia na budowę nowego obiektu.

Koszmar, antyreklama, ruina. Tak od lat we Włocławku określana jest wizytówka miasta, witający przybyłych do Włocławka dworzec PKP. Trudno się z tymi opiniami nie zgodzić. Budynek lata świetności ma już dawno za sobą, a w ostatnich postępowała jego degradacja.

Kiedy 2018 roku Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o wpisaniu dworca na listę projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Według wstępnego harmonogramu pierwsze prace budowlane miały rozpocząć się w wakacje tego roku. Tak się jednak nie stało, co od kilku miesięcy wzbudzało niepokój mieszkańców.

Wszystko wskazuje jednak na to, że niebawem prace ruszą. Według informacji TVP3 Bydgoszcz ostatnie dokumenty projektowe trafiły już do Urzędu Wojewódzkiego. To on wyda pozwolenie na budowę i Polskie Koleje Państwowe będą mogły przystąpić do poszukiwania wykonawcy inwestycji. Opóźnienie względem pierwotnych planów spowodowane jest daleko idącymi zmianami w pierwotnym projekcie.

Kiedy w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze wizualizacje nowej bryły dworca, nie spotkały się (łagodnie mówiąc) z entuzjazmem mieszkańców. PKP po konsultacjach z włocławskim ratuszem przystąpiło więc do przeprojektowania budynku. W rezultacie jego powierzchnia zwiększy się o 1000 metrów kwadratowych, zwiększy się też znacząco koszt inwestycji. Jak podaje portal TVP3 Bydgoszcz, choć pierwotnie planowano inwestycje o wartości 16 milionów, ostatecznie ma zamknąć ona się w kwocie 30 milionów złotych. Skąd ta zmiana?

Prezydent Marek Wojtkowski odpowiedział na potrzeby zgłaszane przez PKP, dotyczące nowych funkcji, które musiałyby się tu pojawić, żeby ten budynek był bardziej okazały, żeby bardziej odpowiadał na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców miasta. Stąd też decyzja prezydenta o umiejscowieniu tutaj Wydziału Komunikacji UM – wyjaśnia zastępca prezydenta Krszysztof Kukucki.

Znajdujący się obecnie przy ulicy Kościuszki wydział zajmie pierwsze piętro budynku nowego dworca. Kiedy? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami inwestora, pierwsze prace w tym miejscu rozpoczną się na początku przyszłego roku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz