1 maja - Święto Ludzi Pracy oraz 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

2019-05-01 18:07:12, Maciej Kowalczyk

Tradycyjnie już włocławska lewica uczciła Święto Pracy. Pierwszomajowy pochód wyruszył spod pomnika Ludziom Pracy na Bulwarach, do Placu Wolności. Pod flagami lewicy (głównie Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Federacji Młodych Socjaldemokratów) i Unii Europejskiej maszerowało około 100 uczestników.

Flagi Unii Europejskiej to już także tradycja podczas tego majowego święta. Nieprzypadkowo. Dokładnie 15 lat temu Polska stała się członkiem zjednoczonej Europy. Dziś nie brakowało odniesień do tego wydarzenia, zarówno w symbolice, jaki i w przemówieniach.

Do tej rocznicy nawiązywali zarówno Krzysztof Kukucki (zastępca prezydenta i jednocześnie szef miejskich struktur SLD) jak i Janusz Zemke. Europoseł Sojuszu wskazywał na korzyści, jakie stały się udziałem Polaków, przez minionych 15 lat pobytu we wspólnocie. Wskazywał na swobodę podróżowania, korzyści ekonomiczne i społeczne. Podobne wnioski umieścił w swoim przemówieniu do zgromadzonych Krzysztof Kukucki. Jak stwierdził, nadzieje z jakimi 15 lat temu wchodziliśmy do UE spełniły się a nawet „przekroczyły nasze oczekiwania”.

Jednak nie tylko Europa obecna była w pierwszomajowych przemówieniach. Padło także wiele słów o wyzwaniach stojących przed polskim społeczeństwem. Szansach i zagrożeniach. Nie brakowało tez odniesień do aktualnej polityki. Wiele miejsca poświęcono zakończonemu w ubiegłym tygodniu strajkowi w polskiej oświacie.
Więcej w materiale wideo.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz