Zamknij [X]

Dzień Sapera - po raz kolejny we Włocławku [WIDEO]

2019-04-17 19:22:22, Maciej Kowalczyk

Wczoraj obchodziliśmy Święto Wojsk Inżynieryjnych, popularnie nazywane "Dniem Sapera". Jak co roku tego właśnie dnia, przy Pomniku Sapera przy ulicy Żytniej spotkali się weterani, delegacje władz samorządowych i parlamentarnych.

Święto Wojsk Inżynieryjnych zostało ustanowione jeszcze w 1945 roku. Wybrano datę 16 kwietnia na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego, w trakcie Operacji Berlińskiej. Warto podkreślić, że żołnierze 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego (Ci sami, którzy w lutym 1945 roku wbijali pierwszy słup graniczny na Odrze), którzy brali udział w tworzeniu przepraw dla wojsk podążających w głą Rzeszy, zostali wkrótce po zakończeniu wojny dyslokowani właśnie do Włocławka. 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy związany był z miastem do 2002 roku, kiedy został przeniesiony do Chełmna. 

Choć jednostki w mieście już nie ma, jej tradycję i święto kultywują obecni we Włocławku byli żołnierze pułku i weterani Wojska Polskiego. Także i w tym roku, na uroczystościach z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych zgromadziła się ich liczna reprezentacja. Uroczystości przygotowali członkowie włocławskiego oddziału Stowarzyszenia Saperów Polskich.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz