Włocławek gotowy na strajk nauczycieli - zapewnia prezydent

2019-04-05 17:23:31, Maciej Kowalczyk

To już niemal pewne, po porannej rundzie rozmów związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego nie doszli do porozumienia ze stroną rządową. Skutek, to przystąpienie do strajku przez nauczycieli w całej Polsce. We Włocławku do strajku nie przystąpią tylko trzy przedszkola. Jak zapewnia jednak prezydent Marek Wojtkowski, rodzice mogą liczyć na pomoc miasta.

Na dzisiejszym briefingu prasowym prezydent, wraz ze swoimi zastępczyniami podkreślał, że popiera postulaty protestujących nauczycieli i po raz kolejny powtórzył, że wysokość dotacji oświatowej przekazywanej placówkom, pomimo strajku, nie ulegnie zmianie. Niemniej ten strajk, to także poważny kłopot dla rodzicw, szczególnie najmłodszych włocławian. Władze miasta zdają sobie z tego sprawę i uruchamiają procedury awaryjne. 

Rodzice mogą skorzystać z propozycji miejskich instytucji kultury, które w czasie strajku przyjmować będą dzieci pod opiekę, podobnie jak świetlice środowiskowe. Co najważniejsze jednak zagwarantowana jest także opieka przedszkolna dla najmłodszych:

W niektórych przedszkolach to jedna, w niektórych dwie grupy, ale wszystkie przedszkola będą czynne, wszystkie będą funkcjonowały - mówi o sytuacji w tych placówkach Barbara Moraczewska.

Wczesniej przeprowadzono "audyt" w samych przedszkolach i wśród rodziców, tak by zbadać ile dzieci będzie potrzebowało opieki w tym czasie i jakimi zasobami dysponują przedszkola.

Podobnie szkoły nie będą odsyłać uczniów z przysłowiowym "kwitkiem", tam czynne będą świetlice i tam także można skierować swoje pociechy, pomimo trwającego strajku.

Rodzice mogą też skorzystać z oferty Browaru B., czy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wszędzie tam organizowane będą zajęcia dla uczniów.

Wszystkie instytucje kultury (...) będą do dyspozycji dzieci w poniedziałek, od godziny 8:00. - wyjaśnia Domicela Kopaczewska, zastępczyni prezydenta odpowiedzialna za tę część funkcjonowania ratusza - Godziny otwarcia (...) będą możliwe do uzgodnienia bezpośrednio. Jeśli będzie potrzeba dłuższego przebywania to będzie taka dyspozycja - dodaje.

Sytuacja może się zmieniać każdego dnia, zarówno jeśli chodzi o liczbę strajkujących nauczycieli (dzis nie biorący dziś udziału w strajkują, mają prawo do przystąpienia do niego w najbliższym czasie) dlatego warto w poniedziałek zajrzeć na oficjalną witrynę Urzędu Miasta. Tam od poniedziałku, na bieżąco będą pojawiały się aktualne informacje. W przypadku chęci skorzystania z ofert MBP, klubu "Łęg", "Browaru B.", czy Teatru Impresaryjnego nalezy skontaktować się telefonicznie z placówkami (Pełna lista wraz z numerami telefonów poniżej)

Robimy wszystko, by organizacyjnie i kadrowo być w pełni przygotowanym na poniedziałkowy strajk - zapewnia Marek Wojtkowski, także w kontekście tego, co obecnie może głęboko niepokoić rodziców - zbliżających się egzaminów

Jak mówi prezydent, choć sytuacja jest dynamiczna, to miasto zapewni prawidłowy przebieg egzaminów gimnazjalnych, ten ma zacząć się 10 kwietnia. Miasto skorzysta tu z pomocy innych instytucji, szkół i uczelni wyższych. Wydane niedawno ministerialne rozporządzenie umożliwia przeprowadzenie egzaminu przez osoby, które nie uczą w danej placówce, ale posiadają odpowiednie uprawnienia pedagogiczne.

Co ciekawe, takie uprawnienia posiada sam Marek Wojtkowski i jego zastępcy:

Być może w piątek, wszyscy my, czyli ja i Państwo prezydenci (...) możemy pojawić się na egzaminie gimnazjalnym, jeśli zajdzie taka potrzeba - mówił dziś prezydent.

Pełny zapis briefingu w materiale wideo:

 
Miejskie Instytucje Kultury, które przyjmować będa uczniów podczas strajku nauczycieli:

CENTRUM KULTURY "BROWAR B."
Dyrektor: Lidia Piechocka-Witczak
ul. Łęgska 28
87-800 Włocławek
tel. 54 4270230
e-mail: sekretariat@ckbb.pl
strona internetowa: ckbrowarb.pl

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Dyrektor: Jerzy Jabczyński
ul. Miedziana 2/4
87-800 Włocławek
tel. 544112120
e-mail: galerwlc@wp.pl
strona internetowa: www.galeriasztuki.wloclawek.pl

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. ZDZISŁAWA ARENTOWICZA
Dyrektor: Andrzej Chmielewski
ul. Warszawska 11/13
87-800 Włocławek
tel. 542315550, 542315594
e-mail: kontakt@biblioteka.wloclawek.pl
strona internetowa: www.biblioteka.wloclawek.pl

TEATR IMPRESARYJNY IM. WŁODZIMIERZA GNIAZDOWSKIEGO
Dyrektor: Jan Polak
ul. Wojska Polskiego 13
87-800 Włocławek
tel.542314760, 542314761, 542314762
e-mail: impresariat@teatrwloclawek.pl
strona internetowa: teatrwloclawek.pl

http://www.wloclawek.pl/pl/artykuly/52/miejskie-instytucje-kultury

 

Komentarze (1)


Oksza (2019-04-07 23:00:20) Zgłoś do moderacji
Widzę, że mamy silnie pedagogiczne kadry w ratuszu. Ciekawe tylko kiedy odbyli staż nauczycielski i zdobyli tytuły nauczycieli dyplomowanych.Przecież jeśli komuś powinie się noga, to średnio obrotny rodzic będzie mógł podważyć wyniki egzaminu. W innych miastach jakoś nie pajacują .Tylko nasz waleczny włodarz macha szabelką.

Dodaj swój komentarz