Zamknij X

Kwalifikacja wojskowa rozpoczęta

2019-02-14 15:08:13, Maciej Kowalczyk

Od początku lutego ruszyła kwalifikacja wojskowa. W całej Polsce przed komisjami stają mężczyźni z rocznika 2000. Nie inaczej jest we Włocławku, w którym, tradycyjnie już, pojawiają się przy ulicy Toruńskiej. Tu właśnie po zarejestrowaniu otrzymują kategorię zdolności do służby wojskowej. Jak wygląda kwalifikacja w tym roku?

W ramach kwalifikacji (przebiegającej w myśl rozporządzeń ministrów ON i SWiA) mężczyźni z rocznika 2000 trafiają do ewidencji i zostają przeznaczeni do określonego rodzaju czynnej służby wojskowej. Tak w skrócie można opisać cel wezwań włocławian przed komisją, jednak jest to też okazja do tego, by przynajmniej w skromnym zakresie poznać armię "od kuchni".

Obowiązkowa służba wojskowa należy już do zamierzchłej przeszłości, nie oznacza to jednak, że wojsko nie wita z otwartymi ramionami wszystkich tych, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z mundurem. Przekonać się można było o tym oglądając materiały informacyjne i plakaty, czekające na pojawiających się tego dnia przed komisją. Podpułkownik Grzegorz Tucholski, szef włocławskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień zapewnia, że przed zainteresowanymi co najmniej kilka możliwości dróg rozwoju:

W grudniu rozpoczęła się kampania „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Podczas kwalifikacji wojskowej promowane są wszystkie rodzaje służby wojskowej. (…) Przedstawiamy tu zasady rekrutacji i pełnienia służby przygotowawczej, służby zawodowej, służby kandydackiej, oraz pełnienia służby w tworzonej 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – tłumaczy podpułkownik.

Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o promowanie za pomocą plakatów i broszur. Na zainteresowanych czekają również żołnierze, czy to z 8 Brygady OT, czy też 56. Bazy z Inowrocławia a także 2 Pułku z tego samego miasta. Słowem – każdy, kto chciałby związać swoja przyszłość z wojskiem i każdy, kto poważnie się nad tym zastanawia znajdzie tu odpowiedzi na najbardziej nurtujące go pytania.

Kwalifikacja Wojskowa potrwa do końca kwietnia tego roku.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz