Zamknij [X]

,,Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" w DKF Ósemka

2019-02-08 10:22:58, Maciej Kowalczyk


kiedy 1970-01-01 | 01:00 gdzie 0

W poniedziałek 11. lutego, o godzinie 18:00, zapraszamy do Multikina na ostatnie, 26. spotkanie z filmem dokumentalnym. Będzie to film „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" a po filmie, spotkanie z gośćmi seansu: wnuczką Stanisława Grzesiuka – Izabelą Laszuk, i twórcami filmu: reżyserem - Jarosławem Wiśniewskim i producentem - Magdaleną Zaleską.

Stanisław Grzesiuk mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, które przeczytało kilka milionów Polaków. Mówił, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia folklor przedwojennej Warszawy. Był legendarnym bardem stolicy, którego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. Poczucie humoru i bandżola, którą pieszczotliwie nazywał „drewnem", pomogły mu przetrwać obóz koncentracyjny i stały się pocieszeniem w ciężkiej chorobie. Książki i piosenki Grzesiuka, a także niezwykła siła charakteru i radość życia, sprawiały, że jego występy cieszyły się zawsze ogromną popularnością nie tylko Warszawiaków. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem.

Film „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" opowiada o fenomenie warszawskiego barda. Twórcom udało się dotrzeć do osób, które go znały oraz tych, dla których stanowi on wieczną inspirację, nie tylko w zakresie artystycznej działalności. Film jest ciepłą, pełną humoru, choć niepozbawioną gorzkich momentów opowieścią o ludziach, którzy „żyją Grzesiukiem" a dzięki nim Grzesiuk wciąż żyje wśród nas.

Akademia Dokumentalna we Włocławku jest projektem sfinansowanym przez Fundację ANWIL dla Włocławka.

Partnerem seansu jest Księgarnia Gdańscy.

Wstęp na wszystkie seanse filmowe Akademii jest bezpłatny

(inf. prasowa DKF Ósemka)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz