Zamknij X
Zamknij [X]

Pielgrzymi z Kujaw i Pomorza w Panamie

2019-02-01 10:17:38, Maciej Kowalczyk

W niedzielę (27 stycznia) zakończyły się 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie. W wydarzeniach uczestniczyli pielgrzymi z naszego regionu. Młodzież odwiedziła lokalne parafie diecezji Chitre i Penonome oraz spotkała się z papieżem.

 Na 34. Światowe Dni Młodzieży do Panamy, których inicjatorem i orędownikiem był św. Jan Paweł II, patron województwa udało się 69 pielgrzymów z Kujawsko-Pomorskiego, reprezentujących pięć diecezji: toruńską, bydgoską, włocławską, gnieźnieńską i płocką. Organizację wyjazdu wsparł samorząd województwa.

 Pierwsze dni po przylocie do Panamy młodzież podzielona na mniejsze grupy, spędziła w lokalnych parafiach diecezji Chitre (pielgrzymi z diecezji włocławskiej, bydgoskiej i gnieźnieńskiej) i Penonome (grupa młodych z diecezji toruńskiej). Był to czas spotkań integracyjnych z lokalną społecznością oraz promocji walorów i zwyczajów naszego regionu.

 Kulminacją Światowych Dni Młodzieży były spotkania z papieżem Franciszkiem między 22 a 27 stycznia w Panama City. To właśnie tu pielgrzymi z całego świata gromadzili się wspólnie podczas pięciu głównych uroczystości: mszy świętej na otwarcie, ceremonii powitania papieża, drogi krzyżowej, czuwania z Ojcem Świętym i niedzielnej mszy św. wieńczącej spotkanie.

W oczekiwaniu na czuwanie z ojcem świętym Franciszkiem dobry Bóg zaciągnął niebo chmurami. Dzięki tej trosce przeżyliśmy spokojnie najgorszy upał dnia, z radością powitaliśmy papieża i w wielkim skupieniu przeżyliśmy przepiękne doświadczenie wieczornego czuwania wigilijnego – mówi Iwona Pozorska, przedstawicielka grupy „Z Kujaw do Panamy”.

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 11 stycznia grupę młodych pielgrzymów w Urzędzie Marszałkowskim, tuż przed wylotem do Panamy. W spotkaniu uczestniczyła 20-osobowa grupa młodzieży oraz ich opiekunowie. Nasi goście otrzymali materiały promujące region oraz koszulki z wizerunkiem patrona regionu i flagi, które zabrali ze sobą do Panamy.

(inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, foto i wideo nadesłane)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz