Od 4 lutego do 26 kwietnia trwać będzie w Polsce kwalifikacja wojskowa. We Włocławku komisja lekarska rozpocznie pracę 12 lutego i zakończy w marcu.
Tegooczna kwalifikacja wojskowa, jak zawsze, obejmować będzie pięć grup:
- mężczyźni urodzeni w 2000 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 1995—1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 1998-1999, które:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, - kobiety urodzone w latach 1995—2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej(Dz.U. poz. 944)
- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Po pierwsze, na wezwania mogą czekać mężczyźni z rocznika 2000, po drugie - urodzeni w latach 1995—1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, oraz urodzeni w latach 1998-1999. Ci ostatni pod warunkiem, że zostali uprzednio uznani przez komisję lekarską za czasowo niezdolnych do służby wojskowej.
Przed komisją stawić sie powinny także kobiety urodzone w latach 1995—2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (chodzi m.in. o absolwentki medycyny, psychologii i weterynarii). Wreszcie ostatnią grupą, są osoby, które zgłosiłysię ochotniczo do służby wojskowej, nie mając określonej "kategorii" zdolności.
(źródło: UM Włocławek)
Komentarze (0)