Ujemne temperatury sprawiły, że na akwenach pojawił się lód, który zachęca do zabawy na nim. Należy jednak pamiętać, że nie ma bezpiecznego lodu. Dlatego radziejowscy dzielnicowi patrolują zamarznięte stawy i jeziora.
Policjanci z Radziejowa systematycznie sprawdzają zamarznięte stawy i jeziora w powiecie. Podczas patroli apelują o wyobraźnię i rozwagę, do osób tam przebywających. Przekonują, że nie ma bezpiecznego lodu. Załamanie się pokrywy lodowej w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Dziś (25.01.19r.) sierż.szt. Przemysław Jarka podczas porannego obchodu, sprawdzał zamarznięte akweny na terenie Radziejowa.
Poniżej kilka porad, co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
(Inf. prasowa KPP Radziejów)
Komentarze (0)