Zamknij [X]

Ruchome laboratorium już do dyspozycji strażników

2019-01-11 13:20:06, Maciej Kowalczyk

Kamera monitoringu, ruchome laboratorium badające zanieczyszczenia powietrza i pojazd transportujący zwierzęta złapane przez eko-patrol Straży Miejskiej. Wszystko w jednym. Dziś włocławscy strażnicy zaprezentowali swój najnowszy nabytek.

Ford Transit Custom, wyposażony w sprzęt, o którego zakup starali się włocławscy strażnicy w ubiegłym roku, wzbogacił flotę pojazdów Straży Miejskiej. Do Włocławka trafił w grudniu i od tego czasu szkolą się na nim funkcjonariusze. Niebawem rozpocznie swoją codzienną służbę. Dlaczego to tak ważny zakup? Pojazd, który dziś zobaczyli dziennikarze nie jest zwykłym samochodem patrolowym, choć oczywiście może spełniać taką rolę. Jego specjalistyczna zabudowa sprawiła, że kosztował więcej niż podobne furgonetki pozostające na wyposażeniu strażników – 264 tysiące złotych.

Będzie realizował trzy główne cele i zadania patrolu ekologicznego – wyjaśnia Bogdan Mielniczek, Komendant Straży Miejskiej we Włocławku – Ostatnia część samochodu przystosowana jest do przewozu zwierząt. Środkowa część to laboratorium związane z mierzeniem czystości powietrza, jak i kamera, która jest mobilnym monitoringiem miejskim.

Tak więc do Włocławka trafił samochód, który ma wspomóc strażników w walce ze smogiem. Analizy czystości powietrza, jakie może wykonać w terenie, dotyczą zarówno stężenia izobutylenu, formaldehydu, siarkowodoru czy tlenku węgla, ale także, co ma niebagatelne znaczenie – pyłów zawieszonych (PM 1; PM 2,5; PM 10). Jednym słowem – strażnicy zyskali narzędzie, dzięki któremu mogą zlokalizować źródła zanieczyszczeń i sprawdzić jakie paliwo spalane jest w domowych piecach i czy na pewno nie są to szkodliwe dla środowiska i ludzi, odpady.

Kamera zamontowana na jego pokładzie także może imponować. Jej trzydziestokrotny zoom optyczny ma wspomóc Straż Miejską w walce z nielegalnymi wysypiskami. Jednak nie tylko. Na ten pojazd natkniemy się z pewnością podczas imprez organizowanych przez miasto, które to może z powodzeniem zabezpieczać.

Tylna przestrzeń ładunkowa została zagospodarowana dla potrzeb transportu zwierząt chwytanych przez eko-patrol.

Na dzisiejszej konferencji prasowej podsumowano także miniony rok. 15 000 zgłoszeń, tyle w ciągu minionych 12 miesięcy, skierowali do SM włocławianie. To znaczny wzrost, dla porównania w roku 2016 takich zgłoszeń było niespełna 10 tysięcy. Jednocześnie zmalała liczba skarg i zażaleń skierowanych do Komendanta Straży Miejskiej, w minionym roku było ich ledwie kilkanaście. Ze statystyk, co ciekawe, wyłania się obraz miasta, które jest coraz „czystsze i bezpieczniejsze”. Np. liczba zgłoszeń dotycząca osób nietrzeźwych zmniejszyła się w minionym roku o 160, w porównaniu do roku 2017.

Komendant podkreślał także sukces, jakim zakończyła się reorganizacja pracy Straży Miejskiej. Zarówno wydzielony zespół interwencyjny, jak i rozbudowywany system monitoringu spełnia swoje zadanie.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz