Zamknij [X]

Pirotechnika? Dziś i jutro tak - ale bezpiecznie

2018-12-31 09:46:37, Maciej Kowalczyk

W tym roku do włocławskiej Straży Miejskiej pierwsze zgłoszenie o osobach odpalających petardy wpłynęło już 4 grudnia. Od tego czasu tych zgłoszeń i interwencji było coraz więcej. Aż do dziś. Przypomnijmy - w myśl uchwały Rady Miasta z 1994 roku, we Włocławku tylko dziś i jutro można używać petard i fajerwerków nie narażając się na konsekwencje prawne. Pamiętajmy jednak, że używając ich musimy zadbać o bezpieczeństwo - nasze i osób w naszym otoczeniu.

Dla wielu stały się symbolem Sylwestra i Nowego Roku, wyglądają kolorowo i niezmiennie witają z nami kolejne lata. Pamiętajmy jednak, że każda petarda i fajerwerk może stanowić zagrozenie dla naszego zdrowia i życia. 

Materiały pirotechniczne nie są zabawkami. Nic dziwnego więc, że ich zakup możliwy jest tylko dla osób pełnoletnich. Odpowiedzialność i rozwaga powinny towarzyszyć nam za każdym razem, kiedy bierzemy do ręki choćby najmniejszą petardę.

O czym bezwzględnie nalezy pamiętać? Straż Miejska przypomina:

  • zakupu petard i fajerwerków może dokonać tylko pełnoletni,
  • bezwzględnie należy zapoznać się z informacją umieszczoną na towarze lub w ulotce, używanie i odpalanie tylko pod nadzorem osoby dorosłej i trzeźwej,
  • należy unikać odpalania z tzw. „ręki", unikać odpalania fajerwerków z balkonów i dachów, nie odpalać w pomieszczeniach zamkniętych. Najlepiej używać środków pirotechnicznych na otwartej przestrzeni,
  • absolutnie nie wolno odpalać petard w kierunku ludzi, zwierząt, pojazdów i zbyt blisko zabudowań.

Nawet niepozorna petarda zamknięta w niewielkiej kartonowej tubie może, stać się przyczyną poważnych zranień. Co roku pojawiają się doniesienia o kolejnych ofiarach nieostrożnego posługiwania się pirotechniką. Zatroszczmy się o nasze bezpieczeństwo, tak by rok 2019 rozpocząć w towarzystwie najblizszych, nie na szpitalnym SORze.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz