Kwiaty, wstążki i przypinki - to czekało dziś na włocławian na Placu Wolności. Happening "Biała wstążka", jaki rozpoczął się o godzinie 11:00 miał na celu edukację, ale nie tylko. Był także oznaką poszanowania prawa kobiet, dzieci i wszystkich ludzi do bezpieczeństwa i życia bez przemocy, a rozdawali je uczniowie włocławskich szkół i przedszkoli.
Happening "Biała wstążka" to tylko jeden z elementów programu "16 Dni przeciwko przemocy ze względu na płeć przeciwdziałanie handlowi ludźmi i pracy przymusowej. Włocławek mówi przemocy stop – Dostępność usług". W ciągu nadchodzących dni jeszcze kilkukrotnie usłyszymy we Włocławku o przemocy. W różnych formach, niekoniecznie przemocy domowej, choć to ona najczęściej przewija się przez prasowe nagłówki i to jej w znacznej mierze poświęcone jest tych 16 dni we Włocławku:
Mówimy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w szkołach, (...) w przedszkolach - tłumaczy dyrektor MOPR Piotr Grudziński.
Jak dodaje dyrektor tego typu akcje powodują wzrost w statystykach dotyczących domowej przemocy. Mówienie o jej przeciwdziałaniu powoduje najczęściej, że ofiary decydują się mówić o swoich dramatach. Każdy, kto zdecyduje się na takie "wyjście" zza swojego muru może liczyć na pomoc ze strony pracowników MOPR:
Oczywiście dysponujemy miejscami hostelowymi, gdzie możemy taką osobę zabezpieczyć - mówi dyrektor - Mamy pomoc psychologa, mamy pomoc prawnika, jeżeli trzeba będzie to również lekarza psychiatry (...) mamy wyspecjalizowaną kadrę w sekcji interwencji kryzysowej - wylicza.
Wszystko po to by wyciągać ofiary z kręgu przemocy. Choć dzisiejsza akcja polegająca na rozdawaniu broszur, białych róż i przypinek to także akcja profilaktyczna, jak zauważa zastępca prezydenta Domicela Kopaczewska:
Propagujemy brak przemocy, mówimy o tym jak ważne jest życie w rodzinie, gdzie nie ma żadnego rodzaju przemocy. Nie tylko przemocy fzycznej. Także przemoc psychiczna tez jest istotna i ważna, czasami bardziej dogłębna niż inna forma - podkreśla.
Jak mocno problem przemocy dotyczy naszego miasta. Zbigniew Piechocki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie twierdzi, że na szczęście pod tym względem Włocławek jest "przeciętny":
W tym roku prowadzimy blisko 500 procedur niebieskiej karty - dodaje, że często mają one charakter interwencyjny i po krótkiej pracy dochodzi do poprawy sytuacji. Niemniej - Zapraszamy do korzystania z pomocy Sekcji Specjalistycznej Pomocy Rodzinie i Interwencji Kryzysowej. Telefon: 54 413 50 98.
Komentarze (1)