Zamknij X

Wybory 2018 - czyli krajobraz po niedzieli

2018-10-22 15:56:10, Maciej Kowalczyk

Wiemy już prawie wszystko. W cierpliwość muszą uzbroić się jeszcze kandydaci do Sejmiku Województwa. Na wyniki tej wyborczej batalii poczekamy najdłużej. W wyborach do miejskiego samorządu wszystko jest już jasne. W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Jarosław Chmielewski i Marek Wojtkowski. W Radzie Miasta zasiądą przedstawiciele PiS, PO i SLD, oraz Janusz Ziółkowski z KWW Włocławianie.

Wyborcze starcie roku 2018 niemal dobiegło końca. Co prawda czeka nas jeszcze druga tura wyborów prezydenckich, ale wydaje się, że najbardziej intensywny etap kampanii wyborczej za nami. Od wielu lat o głosy włocławian nie rywalizowano tak zaciekle, nigdy też nie mieliśmy takiego bogactwa kandydatów, czy to w wyborach samorządowych, czy prezydenckich. 

Na finiszu każdej kampanii wyborczej ktoś musi przegrać rywalizację o głosy wyborców, kto inny cieszy się z powierzonego mu mandatu. W tym roku przegranych było wyjątkowo wielu. Wlocławianie zadecydowali o przyszłości miasta (na kolejnych pięć lat) powierzając 25 radnym prawo do zasiadania w sali obrad przy Zielonym Rynku. O wyniku tych wyborów pisaliśmy tutaj. Choć przy okazji należy dodać, ze wynik uzyskany przy urnach niekoniecznie znajdzie odzwierciedlenie w składzie Rady. Dlaczego?

Na listach Koalicji Obywatelskiej znalazł się i zdobył mandat, Krystian Łuczak. Tymczasem ledwie przed tygodniem radny, który objął stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej pożegnał się z Radą Miasta. Ponieważ nie można łączyć funkcji dyrektora placówki podlegającej samorządowi lokalnemu i stanowiska radnego, stanął przed wyborem. I podjął decyzję... Rezygnując z mandatu radnego z dniem 15 października, kiedy zasiadł na stanowisku dyrektora GSW. Na jego miejsce do Rady Miasta wszedł Arkadiusz Piasecki ( który głosami wyborców, również otrzymał mandat w niedzielnych wyborach). Czy Krystian Łuczak zmieni zdanie i jednak wybierze stanowisko radnego? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że w wyborach mieszkańcy obdarzyli go dużym zaaufaniem. Na byłego radnego zagłosowało 1104 mieszkańców okręgu (10,93 % oddanych głosów). Gdyby obecny dyrektor Galerii zdecydował pozostać na stanowisku, jego miejsce w radzie zajmie Marek Wasielewski.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia na Zazamczu. Tam mandat uzyskała Barbara Moraczewska. Jeśli pomimo uzyskanego wyniku - 903 głosy (10,54% głosów w okręgu) zdecyduje się na kontynuację pracy w ratuszu jako Zastępca Prezydenta, także i jej mandat obejmie druga osoba z najlepszym wynikiem na liście KO. w tym przypadku będzie to Małgorzata Szymańska.

W Radzie Miasta tej kadencji zobaczymy kilka nowych twarzy. Oprócz wymienionego wcześniej Arkadiusza Piaseckiego, z list Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta trafi też Daniel Tobjasz. Wśród radnych SLD znajdziemy zaś Piotra Kowala i Joannę Hofman-Kupisz. Do ratusza, wraca też po dłuzszej nieobecności Wanda Muszalik, która została wybrana na radną z włocławskeigo Śródmieścia.

Dla odmiany, w radzie nie zobaczymy kilku wieloletnich samorządowców, kojarzonych od lat z lokalną polityką. Przy Zielonym Rynku na sesjach Rady Miasta zabraknie w kolejnej kadencji Dariusza Wesołowskiego, Andrzeja Pałuckiego i Olgi Krut-Horonziak.

Podsumowując wybory przeydenckie nie sposób oprzeć się refleksji, że pierwsze wrażenie jest tym, któremu najlepiej zaufać przewidując wynik samorządowej kampanii. Od wielu miesięcy typowano przecież, że we Włocławku dojdzie do drugiej tury wyborów, w której zmierzą się Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski. Pomimo tego, że na finiszu wyborczej kampanii, choćby według sondażu IPSOS, do walki tej włączył się Krzysztof Kukucki, ostatecznie nie znalazł się on w drugiej turze wyborów. Warto jednak zaznaczyć, że wynik osiągnięty przez Sojusz Lewicy Demokratycznej w wyborach do rady, jest lepszym, niż typowano jeszcze kilka miesięcy temu. Podobnie jak wynik wyborczy samego kandydata SLD.

Wracając do Rady Miasta, na zakończenie czas na konkrety. Oto, jak głosowali włocławianie (poparcie dla list Komitetów Wyborczych w wyborach do Rady Miasta):

  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 10512 głosów (25.11%) - 9 mandatów
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA 10213 głosów (24.39%) - 8 mandatów
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY SLD LEWICA RAZEM 8947 głosów (21.37%) - 7 mandatów
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WŁOCŁAWIANIE 3285 głosów  (7.85%) - 1 mandat
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MACIEJA MACIAKA 3266 głosów (7.80%)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POSTAW NA WŁOCŁAWEK 2654 głosy  (6.34%)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15 1603 głosy  (3.83%)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WŁOCŁAWSKIE STOWARZYSZENIE MIESZKAŃCÓW 902 głosy (2.15%)
  • KOMITET WYBORCZY LOKALNI PATRIOCI - GRUPA WŁOCŁAWEK 490 głosów  (1.17%)

Ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich znajdziecie tutaj.

Komentarze (6)


Żałosne (2018-10-22 18:03:41) Zgłoś do moderacji
Ludzie energiczni Jak Gawrysiak(PiS) nie wchodzą a wchodzi Dębczyński (PiS) czy Mazierski (PiS), nie ma Moniki Budzeniusz (SLD) a wchodzi Wawrzonkowski (SLD), brakuje Chmielewskiej(PO) a jest np. Moraczewska(PO). Potem to miasto wygląda jak wygląda. Brak jakiejkolwiek energii, wizji czy nowoczesnego spojrzenia. Włocławek staje się umieralnią a ludzi którzy mogliby coś zmienić (choćby Marcin Lewandowski) są pomijani na rzecz takich którzy nic nie robią przez lata (Muszalik).
Kaziu (2018-10-23 07:27:53) Zgłoś do moderacji
Można by wielu dorzucić i wymienić, np. skoczków z lewa na prawa Pan Prezes Lewandowski który powinien dopieszczać spółdzielnię, a nie do rady się pchać.
Asa (2018-10-23 09:08:37) Zgłoś do moderacji
Najlepszy jest Chupało, który startuje z okręgu w ktorym nie mieszka...
Obecnie niezainteresowany? (2018-10-23 10:44:50) Zgłoś do moderacji
Włocławek swoją szanse na rozwój i wybicie się stracił na samym początku 15-20lat wstecz później była tylko kontynuacja przez następne kadencje i trwa do dziś !? Kiedy kilka lat przed moim wyjazdem z Włocławka rozmawiałem ze swoim znajomym Radnym i mówiłem o swoich spostrzeżeniach nie było odzewu ? Chodziło o to , ażeby stworzyć dla miasta i powiatu strefę ekonomiczną z prawdziwego zdarzenia nie 2-3 ha ale kilka lub kilkanaście ? Wtedy było o wiele łatwiej tanie gruntu po likwidowanych spółdzielniach PGRach ,zakładach pracy ? Teraz jest to praktycznie nie możliwe własności prywatne ceny publicznych wykupów kosmiczne ?? To był gwóźdź do trumny dla miasta ! Inwestorzy może i by się znaleźli , ale gzie mieli inwestować ? Bez przygotowanego uzbrojonego terenu ? Być może pare lat terenem tym nie był by nikt zainteresowany , a jednak inne miasta zainwestowały w ciemno i dzięki temu się rozwijają ?! Natomiast wlodzarze naszego miasta zajmowali się mali znaczącymi dla rozwoju miasta sprawami ?! Brak fachowców ??? Oczywiście !! Miasto jest jak biznes ! A jakie pojęcie maja radni i prezydenci będący najczęściej nauczycielami , politykami od skończenia szkoły bezrobotnymi straganowym sprzedawcami lub urzedniczynami? Szczerze mówiąc czytając niektóre wypowiedzi samorządowców i komentatorów wpadam w czarna rozpacz nad poziomem pomysłów i deklaracji powtarzają co wybory jak mantrę te same bzdury ! Z pustego i Salomon nie naleje !!? Była by strefa były by pieniądze , młodzież po szkole zastała by we Włocławku , być może miasto by się rozbudowywało a nie zamieralo?? Nadmienię że obecnie Polska jest na zdaje się na trzecim niejscu pod względem inwestycji 15 mld zaczeszlt rok !!! Dlaczego nikt nie inwestuje we Włocławku ?? Świetnie położenie centrum Polski , dobra logistyka ? Bo??? Bo nie ma gdzie!!! A władze są taki jakie sobie wybieramy!! Z pełnym szacunkom bo sam jestem z Włocławka , ale małomiasteczkowość Włocławian co cztery lata wygrywa !! Pozdrawiam!
Obeecnie nieobecny (2018-10-23 13:34:26) Zgłoś do moderacji
Przepraszam za błędy( literówka) pisałem z telefonu i w pośpiechu wyszły chochliki ! Jeszcze raz przepraszam!
anonim (2018-10-24 19:09:24) Zgłoś do moderacji
Okres ostatnich 4 lat prezydentury Wojtkowskiego to porażka, czas wyciągnąć z tego wnioski ...

Dodaj swój komentarz