PiS zapowiada powstanie Centrum Usług Biznesowych

2018-10-17 09:23:36, Maciej Kowalczyk

Dotychczas Centra Usług Biznesowych kojarzyły się niemal wyłącznie z dużymi miastami. Jeśli wierzyć statystykom, w całym kraju obecnie około 1000 firm świadczy usługi dla biznesu polegające na outsourcingu, wsparcia IT dla biznesu, czy wszelkich usług finansowych. Zatrudniają one kilkaset tysięcy pracowników, a potencjał branży wciąż rośnie.

Jak zauważyła na wtorkowej konferencji prasowej Anna Gembicka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa, firmy działajace w tym sektorze gospodarki coraz częściej łakomym wzrokiem rozglądają się w poszukiwaniu lokalizacji dla usług także w mniejszych miejscowościach, które posiadają jednak odpowiednie zaplecze kadrowe. Powód jest prosty - rynek pracy we Wrocławiu, Krakowie, czy Poznaniu powoli ulega wyczerpaniu - brak jest pracowników. Miastem, które może skorzystać na tej sytuacji jest Włocławek.

Centra Usług Biznesowych to przede wszystkim nowoczesne miejsca pracy. (...) To jest zazwyczaj praca przy komputerze, więc możliwa jest też praca zdalna - tłumaczy Anna Gembicka - To jest szczególnie ważne dla mlodych ludzi, a zwłaszcza młodych rodziców.

Jak zaznacza, aby podobne Centrum powstało we Włocławku, potrzeba przede wszystkim dobrej woli ze strony ratusza. Przekonuje, że podczas swojej pracy w Ministerstwie Infrastruktury, wielokrotnie spotykała się z sytuacją, że potencjalny inwestor nie mógł spotkać się z przedstawicielami urzędu, gdy jedynym możliwym terminem takiego spotkania była np. godzina 17:00 - czyli po zakończeniu dnia pracy w ratuszu. Podobne sytuacje miały mieć miejsce w przypadku wielu lokalnych samorządów.

Kamil Kołata, kandydujący w wyborach samorządowych do Rady Miasta, przekonuje, że zatrudnienie w firmach działających w CUB znajdują przede wszystkim ludzie młodzi, którzy dotąd, po zakończeniu edukacji, nie mogąc znaleźć zatrudnienia w miescie emigowali do większych ośrodków.

Jarosław Chmielewski, jako lokalizację dla włocławskiego CUB wskazuje teren dawnej fabryki Wisla, przy ulicy Toruńskiej. Kandydat wskazuje ponadto, że obecnie w Centrach pracuje w Polsce 279 tysięcy osób. W 2020 roku może to być aż 340 tysięcy pracowników.

Proszę zobaczyć ile jest jeszcze możliwości. Ile my, jako włocławianie możemy z tego "zgarnąć" - Jarosłąw Chmielewski mówi także, że w ślad za pomysłem Prawo i Sprawiedliwość podjęło już realne działania - To rozmowy, które prowadzimy poprzez Ministerstwo. Rozmowy, które prowadzimy poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Dodaje, że Włocławek ma świetny potencjał i możliwości:

Potrzeba tylko, jak tutaj mówiliśmy, zmiany na stanowisku włodarza miasta. Po to, żeby komuś się chcialo zabiegać o to w Warszawie, po to żeby komuś się chciało stworzyć odpowiedni klimat.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz