Jarosław Chmielewski o programie zdrowotnym

2018-10-17 07:59:21, Maciej Kowalczyk

Janusz Cieszyński, Wiceminister Zdrowia w gabinecie premiera Morawieckiego, odwiedził w poniedziałek Włocławek. Na konferencji prasowej wyraził poparcie dla kandydatury Jarosława Chmielewskiego na fotel prezydenta miasta Mowa była także o wsparciu Ministerstwa Zdrowia dla projektów samorządowych.

Minister Cieszyński mówił przede wszystkim o wzrastających nakładach na służbę zdrowia, zarówno w zakresie kontraktów na przeprowadzenie usług medycznych, jak i inwestycji w infrastrukturę i sprzęt medyczny, dostępny w lecznicach na terenie kraju i samego województwa województwa kujawsko-pomorskiego. Jednak jak twierdzi wiceminister to wsparcie nie zawsze znajduje oddźwięk wśród dyrektorów placówek, jako przykład podaję włocławski Szpital Wojewódzki:

Rząd tej jesieni, w ramach wspierania szpitalnych oddziałów ratunkowych, zawarł prawie 100 umów na dofinansowanie na łączną kwotę 35 milionów złotych na zakup sprzętu do ratowania dzieci na szpitalnych oddziałach ratunkowych - według relacji wiceministra wojewoda kujawsko-pomorski zwrócił się do dyrektora włocławskiej placówki z pytaniem czy chciałby wziąć udział w programie - Niestety dyrektor szpitala we Włocławku nie odpowiedział na prośbę pana wojewody.

Jak dodaje wiceminister z podobnej pomocy skorzystało kilka placówek w regionie, między innymi szpital w Inowrocławiu:

Mamy nadzieję że w przyszłości, jeżeli ta współpraca pomiędzy rządem a samorządem będzie lepsza, jeżeli będzie jasne, że na zdrowie nie można patrzeć przez pryzmat bieżącej polityki, tylko dobra pacjentów To liczymy na to, że efekty tej współpracy bardzo szybko się ujawnią.

Jarosław Chmielewski odnosząc się do przywołanej przez wiceministra sytuacji zaznacza że podobne sytuacje nie powinny mieć miejsca. Przy tej okazji apeluje do wyborców aby 21 października zdecydowali o zmianie obecnych władz samorządowych, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i wojewódzkim:

Żeby odpowiedzialność za to co dzieje się, również w służbie zdrowia, wzięły osoby, które chcą dobra naszego miasta. Które chcą dobra mieszkańców Włocławka i powiatu włocławskiego(...)

Jarosław Chmielewski zaznacza, że istotne jest aby współpraca pomiędzy prezydentem a samorządem wojewódzkim układała się w sposób włąsciwy, co gwarantuje realizację projektów w zakresie, także, zdrowia publicznego.

Kandydat na prezydenta miasta zaprezentował przy tej okazji dwie, spośród pięciu swoich propozycji programowych, dotyczących ochrony zdrowia. Jak podkreśla, stawia w nich, zwłaszcza, na profilaktykę. W programie znalazł się między innymi zakup dentobusu (przy dofinansowaniu ze środków rządowych). Jarosław Chmielewski chciałby także, aby we Włocławku, wzorem Bydgoszczy, wprowadzono tak zwane "lotne brygady". Chodzi o ratowników medycznych poruszających się na motocyklach. Takie rozwiązanie umożliwiłoby szybsze dotarcie do osób oczekujących pomocy. Jak mówi, wraz z kandydatką do sejmiku województwa Anną Gembicką jest już po pierwszych rozmowach w tej sprawie z wojewodą Kujawsko-Pomorskim.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz