Szczęśliwi Seniorzy - SLD prezentuje kolejny filar programu

2018-09-18 15:24:04, Maciej Kowalczyk

Powstanie Osiedlowych Centrów Solidarności Międzypokoleniowej, wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku i budowa mieszkań dla seniorów, z dozorem osób przeszkolonych w pomocy przedmedycznej. To tylko niektóre propozycje, jakie znajdują się w trzecim filarze programu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w miejskich wyborach. Dziś przedstawiono je dziennikarzom.

Szczęśliwi Seniorzy to kolejny, zaprezentowany przez SLD, zestaw propozycji skierowanych do wlocławian. Po prezentowanych wcześniej postulatach skupionych wokół edukacji i zdrowia publicznego, zaprezentowane dziś elementy programu mają zaspokoić potrzeby najstarszych mieszkańców miasta.

Sojusz, wraz ze swoim kandydatem na prezydenta - Krzysztofem Kukuckim - ma zamiar wyjść do włocławian z szeregiem propozycji dotyczących zarówno spędzania czasu wolnego, czy projektami ułatwiającymi codzienne funkcjonowanie starszym mieszkańcom, ale także przedsięwzięciami dotyczącymi zapewnienia im bezpieczeństwa, także zdrowotnego.

Wśród postulatów Sojuszu nowością są Osiedlowe Centra Solidarności Międzypokoleniowej. W tych miejscach, według pomysłu SLD, seniorzy mogliby spędzać wolny czas i rozwijać swoje pasje i zainteresowania. I o ile to nowością nie jest, to już propozycja, aby OCSM łączyły pokolenia włocławian, już tak. Sojusz proponuje, aby w tych instytucjach seniorzy mieli możliwość np. udzielania najmłodszym korepetycji. Ta wymiana doświadczeń działałaby jednak w obie strony. Młodsi mogliby uczyć starszych mieszkańców miasta np. poruszania się w "cyfrowym świecie"

To jest nasza innowacja. Coś, co myślę, prezentujemy jako pierwsi w Polsce. Coś co jest oczkiem w naszej głowie - mówi Krzysztof Kukucki, kładąc nacisk na "solidarnościowy aspekt OCSM - Wiemy, ze osoby w wieku poprodukcyjnym są bogate w mądrość życiową, mają wielką wiedzę i czasami tą wiedzą, tą mądrościąmogliby się podzielić z dziećmi, czy uczniami.

Jak dodaje, ci ostatni, co pokazują organizowane przez europarlamentarzystę Janusza Zemke kursy komputerowe, znakomicie mogliby odwzajemnić się jako "cyfrowi przewodnicy", których starszemu pokoleniu często brakuje.

Wśród innych propozycji SLD na zbliżające się wybory samorządowe znalazły się też te dotyczące infrastruktury sportowej (stoliki szachowe, czy do tenisa stołowego), które jak twierdzi kandydat Sojuszu na prezydenta, często przewijają sie wśród propozycji mieszkańców na spotkaniach z działaczami SLD. W trzecim filarze znalazło się też miejsce dla wsparcia przez miasto inicjatyw związanych z funkcjonowaniem takich instytucji jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, czy też Kluby Seniora. To wsparcie mogłoby, na przykład, obejmować możliwość bezpłatnego korzystania z miejskiej infrastruktury.

Wedle propozycji prezentowanych przez Krzysztofa Kukuckiego, starsi mieszkańcy miasta mogliby też liczyć na udogodnienia związane z poszerzeniem oferty dla posiadaczy Karty Seniora. Mogliby też korzystać z "Seniorbusu" - przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi pojazdu, który przewoziłby ich na przykład do OCSM, czy urzędów.

Niektóre z propozycji ogłoszonych na dzisiejszej konferencji nawiązują do innych filarów programowych, choćby "Zdrowi Mieszkańcy". Tak jest w przypadku "przycisku życia". To niewielkie elektroniczne urządzenie, które senior nosiłby zawsze przy sobie, umożliwia szybką pomoc, gdy tylko jest ona potrzebna. Gdy pojawią się niepokojące objawy, taka osoba:

Naciska ten przycisk, który daje sygnał wyspecjalizowanemu call-center, albo do osób najbliższych - tłumaczy Piotr Kowal z Sojuszu. Poinformowani, mogą zwrotnie skontaktować się z posiadaczem przycisku. Jeśli nie odbiera telefonu, natychmiast uruchamiana jest procedura ratownicza. Jak podkreśla Piotr Kowal możliwość szybkiej reakcji w przypadku zagrożenia życia pozwala uniknąć tragedii.  

Więcej na temat propozycji Sojuszu dla seniorów, znajdziecie w materiale wideo z konferencji:

Komentarze (1)


Oksza (2018-09-20 08:01:08) Zgłoś do moderacji
Panie Kukucki to są tylko pobożne życzenia. Naczytał Pan się w młodości literatury SF i teraz bredzi Pan od rzeczy. Jest Pan kolejnym, który obiecuje budowę czegoś. Najpierw trzeba mieć gwarancje, że ktoś będzie chciał w tym uczestniczyć. Chyba że Pan, razem ze swoimi kolegami zakaszecie rękawy i za własne pieniądze zbudujecie takie domy.Drogi panie Włocławek nie ma pieniędzy na utrzymanie zieleni latem i na wiele innych podstawowych dla miasta spraw a pan chce budować osiedle.Czy Pan policzył dla ilu osób trzeba by takie domy wybudować?.Skąd Pan weźmie lekarzy i pielęgniarki, Kto im za to zapłaci, z jakiej puli. Panie Kukucki proszę się zabrać za pisanie bajek,może ktoś w takie brednie uwierzy.Pan i pańskie ugrupowanie, kolejny raz sięgacie po ludzi starszych, z nadzieją że dadzą się kolejny raz nabrać. My mamy serdecznie dość was wszystkich niezależnie od opcji.

Dodaj swój komentarz