Zamknij [X]

Infrastruktura i rower miejski - SLD proponuje pakiet dla rowerzystów

2018-09-12 16:18:32, Maciej Kowalczyk

Dalszy rozwój ścieżek rowerowych, instalacja parkingowych stojaków i system rowerów miejskich. To część pakietu proponowanego do wdrożenia przez kandydata na prezydenta Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Krzysztofa Kukuckiego. Dziś, w towarzystwie kandydatów do Rady Miasta - Jakuba Woźnikowskiego, Piotra Kowala i Stanisława Wawrzonkoskiego, ogłosił swoje propozycje dla rowerzystów.

System rowerów miejskich to rozwiązanie, które w Polsce jest spotykane coraz częściej. Za niewielką opłatą, w wielu miastach, można zasiąść za kierownicą jednośladu i dotrzeć do celu podróży niejednokrotnie szybciej, niż korzystając z samochodu, czy komunikacji zbiorowej. Jak podkreślał Krzysztof Kukucki, wprowadzenie podobnego rozwiązania postuluje od wielu lat, a dziś:

Deklaruję, że taki rower miejski we Włocławku powstanie - i dodaje - Są różne sposoby finansowania, o sposobach finansowania, po wyborach, będziemy rozmawiać z mieszkańcami Włocławka

Przy czym, jak dodaje, po uruchomieniu systemu, koszty jego funkcjonowania są niewielkie. Przytacza tu przykład Krakowa, gdzie ten koszt, za utrzymanie tysiąca pięciuset rowerów wynosi 1500 złotych. Podkreśla, że rower miejski, to nie tylko udogodnienie dla mieszkańców:

To jest istotne dla popularyzacji zdrowego stylu życia. Miejska wypożyczalnia rowerów ułatwia dostęp do rowerów. Nie każdy musi być jego właścicielem - podkreśla - chcemy, żeby rower miejski uzupełniał funkcjonującą komunikację zbiorową.

Dlatego, jak dodaje, posiadacze biletów miesięcznych MPK korzystaliby z systemu za darmo. To, zdaniem Krzysztofa Kukuckiego zachęciłoby do zmiany nawyków mieszkańców miasta. Nie bez znaczenia jest tu także poprawa jakości powietrza w mieście.

Kandydat przekonuje, że w slad za systemem należy zwiększyć nakłady na infrastrukturę rowerową. Chodzi tu nie tylko o budowę ścieżek rowerowych (jak ta przy ulicy Wienieckiej, gdzie spotkał się z dziennikarzami, a która jak podkreśla powstała również w wyniku jego inicjatywy) ) ale także obiektów małej infrastruktury, takiej jak stojaki na rowery, gdzie można bezpiecznie pozostawić swój wehikuł.

Wszystkie te elementy miałyby zostać wprowadzone po konsultacjach z mieszkańcami, użytkownikami jednośladów, których we Włocławku nie brakuje. Wskazuje tu na przykład Stanisława Wawrzonkoskiego, byłego prezydenta, za którego kadencji powstały w mieście pierwsze ścieżki rowerowe, a który sam jest zapalonym rowerzystą.

Niejako przy okazji dzisiejszej konferencji, Piotr Kowal przekonywał, że propozycje Sojuszu Lewicy Demokratycznej formułowane w tej kampanii wyborczej, są elementem merytorycznego, pozbawionego zbędnej krytyki:

My propoujemy "Lepszy Włocławek", lepszą politykę. Dlatego w naszej kampanii krytyki Państwo nie uświadczycie - podkreślał podsumowując dotychczasowy przebieg kampanii

Więcej w naszym materiale wideo. Zapraszamy.

 

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz