Zamknij [X]

PiS przedstawia propozycję dla samorządów

2018-09-05 15:22:27, Maciej Kowalczyk

W ubiegły weekend ruszyła kampania samorządowa Prawa i Sprawiedliwości. Na warszawskiej konwencji ugrupowania przedstawiono kandydatów w prezydenckich wyścigach, w największych polskich miastach, ale także rządowy program skierowany dla lokalnych samorządów, jakiego realizację zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Właśnie na temat tego programu, rozmawiali dziś z dziennikarzami działacze PiS z Włocławka.

Ta nowa "piątka Morawieckiego", to rządowa propozycja dla władz lokalnych. Według założeń, ma pprawić współpracę z samorządami, ale także polepszyć standard życia mieszkańców gmin i powiatów, poprzez m.in. skierowanie tam środków finansowych na realizację programów. W ramach "piątki" premier zapowiedział wsparcie gmin w walce ze smogiem i obniżenie kosztów ogrzewania, poprzez program termomodernizacji, kryjący się pod hasłem "Ciepły dom". 

Pod słowami "Dobra okolica", kryje się przeznaczenie środków na  nowe place zabaw dla dzieci, ośrodki sportowe czy siłownie.

W czasie dwóch najbliższych lat planuje (PiS -przyp.red.) przeznaczenie 0,5 mld zotych na rozbudowę infrastruktury sportowej w gminach, - podkreśla Irena Vuković-Kwiatkowska z włocławskich strukut Prawa i Sprawiedliwości - Ma zapewnić to budowę trzech tysiecy ogólnodostępnych obiektów.

"Mieszkasz - decydujesz", to obietnica przeznaczenia 300 mln zł na wprowadzanie wsparcia dla budżetów obywatelskich w mniejszych ośrodkach. Od stycznia gminy w Polsce muszą zagwarantować 0,5% swego dochodu na realizację BO. Po wprowadzeniu zmian zapowiedzianych przez premiera, jeśli władze gminy zdecydują się na zwiększenie tej kwoty, mogą liczyć na swoistą "dopłatę-premię" z budżetu centralnego.

Jest to zachęta ze strony rządu (...), by rozbudowywać środki na budżet obywatelski i zachęcać gminy do pozytywnych zmian w tym zakresie - tłumaczy Janusz Dębczyński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta.

W haśle "Nowoczesna Gmina" kryje się program dopłat do inwestycji w gminach, choćby chodników, czy przystanków. Ale nie tylko:

W przypadku naszego miasta to przede wszystkim wpisanie naszego dworca na listę dworców, które będą modernizowane - mówi Jarosłąw Chmielewski, kandydat PiS na urząd prezydeta. - Zostało to wpisane na listę projektów priorytetowych i będzie realizowane.

"Internet Szybciej i Więcej" to program zapewniający powszechny dostęp do szybkiego internetu. Choć wydaje się, że akurat w ośrodkach miejskich, takich jak Włocławek szerokopasmowy internet jest czymś naturalnym i powszechnym, jak zwraca uwagę Jarosław Chmielewski, problem jednak występuje i dotyczy większości wlocławskich szkół ponadgimnazjalnych:

W tej chwili tylko jedna szkoła ponadgimnazjalna ma taki szerokopasmowy internet, jest to Zespół Szkół Samochodowych (...) W ramach tych środków, które będą dostępne z budżetu państwa, należy po nie sięgnąć i ten szerokopasmowy dostęp do internetu dla szkół zapewnić.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z konferencji:

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz