WWW - "Województwo Włocławskie Wróć"

2018-08-30 16:42:17, Maciej Kowalczyk

Zintensyfikowanie konsultacji w sprawie utworzenia województwa środkowopomorskiego zapowiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Po tej zapowiedzi głos, w sprawie powrotu na mapę województwa włocławskiego zabrał Sojusz Lewicy Demokratycznej. Krzysztof Kukucki, kandydat ugrupowania na prezydenta miasta, przypomina że taki postulat SLD głosi nie od dziś.

Na dzisiejszym briefingu prasowym Krzysztof Kukucki przekonywał, że to zapowiedź konsultacji ogłoszona przez Mateusza Morawieckiego, to dobry moment do powrotu do dyskusji o przywróceniu na mapie Polski dawnego włocławskiego.

Widać ewidentnie, że 16 województw pogłębiło rozwarstwienie pomiędzy najsilniejszymi miastami w naszym kraju, a tymi, które radzą sobie trochę mniej - mówi radny - Więc w myśl zrównoważonego rozwoju naszego kraju, faktycznie potrzebna jest dyskusja, na temat nowego podziału administracyjnego. Kilkukrotnie Sojusz nawoływał do tego, by wrócić do 49 województw.

Co oczywiste, potrzebna jest do tego decyzja polityczna i szeroki consensus. Właśnie tworzeniem takiej ponadpartyjnej zgody na rzecz utworzenia województwa włocławskiego, chce zająć się Sojusz w naszym mieście. Hasłem tego projektu jest WWW - "Województwo Włocławskie Wróć":

Nie tylko mieszkańcy Koszalina, ale również mieszkańcy Włocławka, również mieszkańcy Częstochowy (...)  chcemy żeby nasze miasto doganiało inne ośrodki, które mają status miast wojewódzkich (...) Mamy nadzieję, że także parlamentarzyści, którzy reprezentują mieszkańców Włocławka, a którzy są z partii rządzącej, włączą się do tego...

Zwraca przy tym uwagę, że to premier wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział konsultacje na Pomorzu. SLD chce, by podobne miały miejsce we Włocławku. Kształt i nazwa nowego województwa miałyby stać się przedmiotem dyskusji. Ze swej strony Krzysztof Kukucki deklaruje, że będąc prezydentem miasta:

Dołożę wszelkich starań, żeby wokół idei województwa włocławskiego skupić samorządowców z terenu byłego województwa włocławskiego. Uważam, że tylko grupowo, tylko jednocząc siły, jesteśmy w stanie faktycznie pokazać głos w Warszawie, gdzie te decyzje zapadają.

Działacze Sojuszu zapowiedzieli także wysłanie do premiera listu, z wnioskiem o rozpoczęcie konsultacji w sprawie powrotu włocławskiego na mapę. Zapis konferencji prasowej znajdziecie w naszym materiale wideo:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz