IV Włocławski Piknik Historyczny oraz Przegląd Artylerii Czarnoprochowej - pełna relacja

2018-07-17 14:23:19, Maciej Kowalczyk

Od piątku do soboty. Od wystrzałów artylerii prochowej, po wybuchy lotniczych bomb. Od Słowian z bojowymi toporami, po „specjalsów” z karabinem snajperskim. Tak właśnie minął weekend na pikniku historycznym. Miłośnicy historii, militariów i po prostu – ciekawi przygotowanych inscenizacji, mieli okazję spotkać się we Włocławku po raz czwarty.

Organizowane przez Stowarzyszenie „PATROL Włocławek” wydarzenie ściągnęło w tym roku rekonstruktorów z całej Polski.

Mieliśmy chłopaków ze Skarżyska Kamiennej, Gdańska, Gdyni, Chodzieży, Poznania, Krakowa, Warszawy – mówi Zbigniew Huzakowski ze Stowarzyszenia GRH REX z Torunia - odpowiedzialny za przygotowanie dwóch scenariuszy tegorocznych ianscenizacji: „Włocławek 1918” i „Włocławek 1939”.

Rekonstruktorów, wspartych pojazdami z epoki, oraz widowiskową pirotechniką oklaskiwała liczna publiczność, bo choć, przyznać trzeba, pogoda nie była wymarzona, a przelotny deszcz potrafił przemoczyć, wielu włocławian zdecydowało się pojawić przy Hali Mistrzów.

Gdy po inscenizacji wychodzą rekonstruktorzy i są brawa. To najważniejsze dla nas, ludzi którzy piszą scenariusze, pirotechników, rekonstruktorów. Wiemy w tym momencie, że się podobało, że praca, którą włożyliśmy daje jakiś efekt. - dodaje Huzakowski.

A w tym roku pracy mieli dużo. Wszystkie trzy zaplanowane inscenizacje, wzbogacone pirotechniką i użyciem samolotu robiły wrażenie. Dbałość o detal, synchronizacja statystów, rekonstruktorów i efektów – to znaki rozpoznawcze tych widowisk. Nic dziwnego więc, że i braw od publiczności nie zabrakło.

Poza polem, gdzie odbywały się inscenizacje, odwiedzający piknik mieli okazję z bliska zobaczyć sprzęt z epoki. Nie tylko ten, który przed laty pojawił się w okolicy naszego miasta. Były więc: motocykle, oryginalny jeep US ARMY, drugowojenna sanitarka WC 54 czy, nieco współcześniejszy, Humvee. Na fascynatów militariów czekała też wyjątkowa atrakcja – prezentacja czołgu Renault FT-17. Pierwszego, jaki jeszcze w 1919 roku zasilił jednostki pancerne tworzonego właśnie Wojska Polskiego.

Zbigniew Gaca-Richter, szefujący Grupie Militarnej „Pilica”, w tym roku pojawił się we Włocławku z kilkoma pojazdami i liczną ekipą.

Od trzech lat postanowiliśmy naszą grupę odmłodzić i z okolicznych miejscowości mamy młodzież w wieku 15, 16, 18, 20 lat. Razem stałych 25 osób i pięć osób, które są członkami, sympatykami. Już za dwa tygodnie grupa, wraz ze sprzętem wojskowym, pojawi się także na VII Kujawskim Zlocie Militarnym w Choceniu.

Przypomnijmy też, że tradycyjnie już piknik połączony był z IV Włocławskim Przeglądem Artylerii Czarnoprochowej.

Cały ten turniej wygrało bractwo kurkowe z Kcyni, które posiadało trochę inny sposób uruchamiania tego ładunku, który jest w armacie, czyli czarnego prochu. Odbywało się to bezlontowo, tzw. „odpalanie ze sznura”. Trafiali idealnie w czas odpalenia. - mówi hetman Włocławskiego Kurkowego Bractwa Streleckiego Ireneusz Szafrański.

Bractwo Kurkowe przygotowało także konkurs wiedzy o Włocławku i umożliwiło gościom pikniku spróbowania swoich sił w łucznictwie.
Na tegorocznym pikniku, zameldowali się także polscy ułani, wzbudzając żywe zainteresowanie, zwłaszcza młodszych widzów. Na najmłodszych zaś czekały także atrakcje i konkursy przygotowane przez wojowniczych Słowian. Zaś nieco starsi mogli w tym czasie zwiedzić stoiska z militariami i ekspozycje gości pikniku.

Wielkie zainteresowanie wszystkich przybyłych wzbudził również wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez zespół Kapela z Szaconkiem oraz dzieciaki i młodzież z klubu Moja Piwnica działającego przy Centrum Kultury Browar B. oraz świetlicy Zorza przy MOPR.

Szczegółowa relacja z pikniku w materiale wideo, oraz naszej fotogalerii. Zapraszamy.

Organizator
Stowarzyszenie PATROL Włocławek
Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie
Centrum Kultury Browar B

Projekty IV Włocławski Piknik Historyczny oraz IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej realizowane są ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Inscenizacja/widowisko Włocławek 1918 – droga ku wolnosci realizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta Włocławek

Patronat Honorowy – Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski

Wsparcie w organizacji przedsięwzięcia:

Firma SatFilm
TOI TOI Polska
Centrum Kultury Browar B
PETROKAN Polska
Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku
Like Bike – najlepszerowery.pl
PGK Saniko
Malta Służba Medyczna

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz