Stacja pogotowia na Zawiślu już działa

2018-07-13 11:20:50, Maciej Kowalczyk

Czekali na nią mieszkańcy Zawiśla, czekali mieszkańcy gminy Fabianki. Dziś została oficjalnie otwarta i ma zapewnić większe bezpieczeństwo na prawym brzegu Wisły. Podstacja pogotowia ratunkowego działać będzie przy budynku PWSZ, na ulicy ul. Obrońców Wisły 1920 r.

Nie od dziś wiadomo, że kwestia czasu pozostaje kluczowa w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Dla czekających na pomoc mieszkańców Zawiśla i miejscowości położonych nieopodal, perspektywa oczekiwania na karetkę przebijającą się przez most na Wiśle oznaczała upływajce bezcenne minuty. Od dziś ten czas ulegnie wyraźnemu skróceniu.

Podstacja przy uczelni powstała w oparciu o współpracę wojewódzkich władz samorządowych, miasta i rzecz jasna włocławskiego szpitala. Nowa karetka, która będzie pełnić dyżur na Zawiślu kosztowała 480 tysięcy złotych. Do tej kwoty należy dodać koszt powstania samej placówki. Łączny koszt to ponad pół miliona złotych, w większości (416 tysiecy złotych) środki te pochodziły z budżetu samorządu województwa). Nowo powstały dziewiąty zespół ratownictwa medycznego we Włocławku został wyposażony w nowy, w pełni wyposażony ambulans, posiadający m.in. respirator, defibrylator i instalację do podawania tlenu.

Do tej pory, po tej stronie Wisły nie było karetki, która w sposób sprawny, szybki mogła dojeżdzać do zdarzeń medycznych. Jest to nie tylko Zawiśle, ale cała gmina Fabianki, łącznie około 20 tysięcy mieszkańców. Każdy jest w stanie sobie wyobrazić, jak wielkim zagrożeniem, przy trwającym remoncie mostu, jest brak takiego pojazdu - mówił dyrektor szpitala Marek Bruzdowicz.

Do dyspozycji szpitala jeszcze w tym roku trafi drugi, podobny pojazd. Jak zaznaczyła Aneta Jędrzejewska z zarządu województwa:

Nie ukrywamy, że te karetki, które mieliśmy tutaj wymagały wymiany. Były to karetki z dziesięcioletnim przebiegiem. Wsłuchujemy się w głosy dyrekcji, wsłuchujemy się w głosy ratowników, że są potrzebne zmiany i próbujemy wygospodarować środki, żebyśmy wszyscy czuli się bezpieczniej

Zakup nowej karetki wpisuje się w modernizację systemu ratownictwa w regionie. Przypomnijmy też, że w najbliższych latach głęboko zmodernizowany zostanie także włocławski szpital. Podpisana w kwietniu umowa z wykonawcą dokumentacji projektowej dla nowego głównego kompleksu lecznicy rozpoczyna ostatni etap modernizacji placówki. Powstaną m.in. nowy gmach mieszczący oddział ratunkowy, zespół sal operacyjnych i oddziały łóżkowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w styczniu ogłoszona przetarg na roboty budowlane. Kompleksowa modernizacja i rozbudowa włocławskiego Szpitala Popiełuszki kosztować będzie łącznie 170 mln zł.

Zapraszamy do obejrzenia relacji:

Komentarze (2)


Burnett K. (2018-07-14 10:10:22) Zgłoś do moderacji
PRIMO …>>>?!
infiniteness84 (2018-07-17 18:06:27) Zgłoś do moderacji
Po co klecha? No po co?

Dodaj swój komentarz