Zamknij [X]

DKF Ósemka zaprasza na film. Szukając Jezusa

2018-06-15 08:31:43, Maciej Kowalczyk / fot. http://katarzynakozyrafoundation.pl/projekty/szukajac-jezusa

DKF Ósemka i Fundacja ANWIL dla Włocławka zapraszają na seanse filmowe Akademii Dokumentalnej realizowane w ramach IV edycji konkursu „Działajmy razem i uczmy się od siebie”. W poniedziałek, 18 czerwca o godz. 19:00 pokażemy film „Szukając Jezusa”.

Film jest najnowszym projektem Katarzyny Kozyry. Punktem wyjścia do realizacji projektu była informacja o tzw. syndromie jerozolimskim — ostrym zaburzeniu urojeniowym, opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzając Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem. Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku.

Efektem wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów i zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów. Kozyra rozmawia z fascynującymi osobowościami. Ich historie zostają ułożone w całość, tworząc projekt mówiący o różnym podejściu do wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.

Katarzyna Kozyra to rzeźbiarka, fotografka, autorka performance’ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. Działania Kozyry przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. Laureatka m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa 2011) i Paszportu „Polityki” (Warszawa 1997). Stypendystka DAAD (Berlin 2003) oraz Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork 2000). W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48. Biennale Sztuki w Wenecji za wideo-instalację „Łaźnia męska” prezentowaną w Polskim Pawilonie. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium. W 2014 roku została laureatką czwartej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za pomysł filmu eksperymentalnego „Projekt X”.

Na seans zapraszamy do Multikina, wstęp jest bezpłatny.

(fot. http://katarzynakozyrafoundation.pl/projekty/szukajac-jezusa)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz