DKF Ósemka zaprasza. Miód dla dakini

2018-05-04 08:18:22, Maciej Kowalczyk


kiedy 2018-05-07 | 19:00 gdzie DKF Ósemka zaprasza. Miód dla dakini

DKF Ósemka zaprasza na „Miód dla dakini”, film, który zabierze widzów w podróż do Bhutanu, podobno najszczęśliwszego kraju na świecie.

Obraz jest debiutem niezależnej bhutańskiej reżyserki, Dechen Roder. Opowiada historię śledztwa prowadzonego przez mrukliwego Kinleya w sprawie zaginionej przeoryszy klasztoru ukrytego w bhutańskich lasach. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej młodej kobiety, której przypisują demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory z cynizmem lekceważył.

Film młodej bhutańskiej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roder wykorzystuje w scenariuszu motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy. Drugoplanowym bohaterem historii jest także urzekająca górska przyroda, towarzysząca dwójce bohaterów w poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie nawzajem. Tłem dla fabuły stają się społeczne i polityczne realia kraju, który dynamicznie się rozwija, próbując jednocześnie ocalić to, co najważniejsze dla kulturowej tożsamości.

Seans w poniedziałek, 7.05.2018 r., o godz. 19:00, w Multikinie. Bilety w cenie 14 zł.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz