Akcja: „Drzewko za butelkę”. Dzieci z Włocławka i regionu walczą o kolejny ekologiczny rekord

2018-05-10 10:43:12, Maciej Kowalczyk

Młodzi mieszkańcy Włocławka i okolicznych gmin z 14 szkół podstawowych oraz 17 przedszkoli dołączyli do 16. edycji ogólnopolskiego przedsięwzięcia pod nazwą „Drzewko za butelkę”.

Zadaniem uczestników akcji jest zebranie jak największej liczby butelek PET, które następnie trafią do recyklingu. „Ekologiczne zbiory” potrwają do 16 maja. Koordynatorem przedsięwzięcia we Włocławku jest już tradycyjnie ANWIL.

„Drzewko za butelkę” to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2003 roku przez firmy chemiczne, które uczestniczą w międzynarodowym programie „Odpowiedzialność i Troska” (OiT). Inicjatywa polega na wymianie zużytych butelek PET na sadzonki drzew i krzewów. ANWIL – jako jeden z realizatorów programu OiT – koordynuje to przedsięwzięcie we Włocławku nieprzerwanie od jego pierwszej edycji, czyli od 16 lat.

W całej Polsce, podczas dotychczasowych 15 odsłon wydarzenia, udało się zebrać łącznie prawie 26 milionów butelek, z których co piątą przekazały włocławskie placówki oświatowe. Tymczasem małych ekologów z roku na rok przybywa.

Do tegorocznej, 16. odsłony konkursu zgłosiła się rekordowa liczba - 31 - placówek oświatowych. Nowością tej edycji jest udział w przedsięwzięciu uczniów z dwóch szkół podstawowych funkcjonujących poza terenem miasta – w Choceniu i Kowalu.

O sukcesie akcji „Drzewko za butelkę” świadczy nie tylko zaangażowanie coraz większej liczby uczestników, ale i efektywność ich zbiorów. W ubiegłorocznej edycji konkursu dzieci z 30 placówek oświatowych zebrały w sumie 627 569 butelek, czyli aż o 24 205 więcej niż w 2016 roku.

O tym, czy mali ekolodzy pobiją ustanowiony przez siebie w ubiegłym roku rekord, dowiemy się 12 czerwca podczas finału akcji, który odbędzie się w Centrum Kultury „Browar B.”.

Wszystkie placówki uczestniczące w konkursie otrzymają sadzonki drzew i krzewów oraz dyplomy, a te, których uczniowie zbiorą najwięcej butelek, nagrody dodatkowe. Upominki trafią również do najaktywniejszych małych ekologów.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz