Kwalifikacja wojskowa 2018 trwa. Kto powinien stawić się na komisji? Jakie możliwości daje wojsko?

2018-02-13 15:26:24, Maciej Kowalczyk

Od 7 lutego, do 13 marca we Włocławku odbywa się kwalifikacja wojskowa. Wezwanie otrzymało 539 osób z rocznika 1999, w tym 14 kobiet. Więcej o tym, kto jeszcze powinien sie stawić na komisji oraz jakie możliwości daje służba wojskowa w poniższym materiale.

We Włocławku, podobnie jak w innych miastach od początku lutego odbywają się komisje lekarskie w ramach kwalifikacji wojskowej. 

Wzorem lat ubiegłych do kwalifikacji wzywani są mężczyźni, którzy w tym roku kończą 19 lat (rocznik 1999) oraz ci, którzy nie stawili się w latach ubiegłych. Również kobiety mające przydatne zawody dla wojska oraz ochotnicy przechodzą kwalifikację – jak mówi szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku mjr Jacek Tobera.

W wezwaniu na komisję określono, jakie dokumenty należy wziąć ze sobą. Najważniejsze z nich, to: dowód osobisty, lub inny dokument tożsamości, posiadana dokumentacja medyczna, fotografia o wymiarach 3x4 bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia i zaświadczenie z obecnej szkoły. Samej komisji nie należy się obawiać, gdyż nie jest to pobór do wojska. Osoby zgłaszające się na komisję muszę przejść badania lekarskie, które określą ich przydatność do ewentualnej służby wojskowej.

Kandydaci przechodzą badanie całościowe, tj. wywiad, badanie fizykalne i analizę dokumentacji – jak mówi przewodniczący komisji – lek. Henryk Kulński. Jestem zaskoczony, że coraz więcej zgłasza się młodzieży, która wyjechała za granicę. Prawdopodobnie wynika to z tego, ze planują oni wrócić do kraju i mieć uregulowany stosunek do służby – jak dodaje.

Wojsko, to również możliwość rozwoju zawodowego, szczególnie dla osób młodych, ale nie tylko. Jednym z rozwiązań jest podjęcie studiów na jednej z czterech wojskowych uczelni. Od momentu podjęcia nauki nabywamy prawa i obowiązki żołnierza zawodowego, a po 5 latach otrzymujemy również 5 lat wysługi jako żołnierz. Chętni powinni do 31 marca złożyć aplikację za pomocą strony internetowej.

Innym rozwiązaniem jest możliwość sprawdzenia się poprzez służbę przygotowawczą w korpusach szeregowych, podoficerskich i oficerskich. Okres służby w korpusie szeregowych wynosi 4 m-ce, a po ukończeniu otrzymujemy specjalność wojskową oraz zostajemy rezerwistą. Następnie można przystąpić do egzaminu na żołnierza zawodowego.

Kolejnym rozwiązaniem jest terytorialna służba wojskowa. Przypomnijmy, że we Włocławku ma powstać pododdział tych wojsk. W tym przypadku, jeżeli kandydat nie ma przeszkolenia wojskowego, można przejść 16-dniowe szkolenie zakończone przysięgą. Przeszkolenie to może odbyć się ciągiem lub weekendowo. Następnie żołnierz wojsk terytorialnych służbę odbywa 2 dni w ciągu miesiąca (dni ustawowo wolne od pracy). Wojska Terytorialne mają służyć pomocą na swoim terenie w czasie pokoju oraz wojny. Każda osoba, która będzie służyła w wojskach terytorialnych może liczyć na różne formy gratyfikacji, w tym uposażenie od 450-500 zł za ćwiczenia i pozostawanie w dyspozycji dowódcy przez 1 miesiąc.

Więcej informacji w kwestii służby wojskowej znajdziemy na stronie Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku lub możemy udać się do jej siedziby osobiście.

http://wloclawek.wku.wp.mil.pl 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz