
Już dziś uczniowie klas ósmych włocławskich szkół podstawowych rozpoczęli trzydniowy „maraton” egzaminacyjny. Dziś pochylali się nad zadaniami z języka polskiego, jutro czeka na nich matematyka a pojutrze egzamin z języka obcego. To już ostatni akord ich nauki w szkole podstawowej, a do 13 czerwca muszą podjąć decyzję o dalszym kierunku kształcenia.
Co dalej? To pytanie zadają sobie zapewne wszyscy kończący właśnie naukę w „podstawówkach”. Liceum czy technikum, a może lepszy byłby wybór szkoły branżowej? Zapewne (jak co roku) największą popularnością cieszyć się będzie rekrutacja do włocławskich liceów, w których na rozpoczynających naukę czekać będzie 14 oddziałów w klasach pierwszych, jednak podejmując decyzję o kierunku kształcenia warto pamiętać, że kontynuacja nauki na studiach wyższych to nie obowiązek. Nawet jeśli taki pomysł pojawi się już podczas nauki w szkole ponadpodstawowej, to przecież matura zdana w jednym z techników daje takie same możliwości. Ponadto technika i szkoły branżowe dają możliwość zdobycia zawodu i rozpoczęcia kariery zawodowej zaraz po opuszczeniu szkolnych murów. Warto więc przyjrzeć się ofercie, jakie przygotowały włocławskie technika i jak wzbogaciły swoją ofertę przed zbliżającą się rekrutacją. W kilku szkołach bowiem pojawiły się kierunki, które mogą zainteresować młodych ludzi.
Nowości pojawiły się między innymi w ofercie Zespołu Szkół Chemicznych. Tymi nowościami są specjalizacje. Co oznacza wprowadzenie ich do oferty? To przede wszystkim rozszerzenie jej o możliwość edukacji w konkretnym, wybranym obszarze, oraz możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień.
Taka specjalizacja pojawiła się na przykład na kierunku technik ochrony środowiska, który od najbliższego roku szkolnego zostaje wzbogacony o specjalność – ratownictwo
i pożarnictwo. Nauka w takiej klasie z pewnością zainteresuje tych wszystkich, którzy wiążą swoja przyszłość z szeroko pojętym ratownictwem i służbą w Państwowej, lub Ochotniczych Strażach Pożarnych, czy też Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Dzięki podjętej przez szkołę współpracy z tymi służbami uczniowie będą mieli możliwość ukończenia kursu podstawowego strażaków-ratowników OSP, co umożliwia udział w działaniach ratowniczo gaśniczych, oraz daje dodatkowe punkty przy naborze do Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto w ramach kształcenia uczniowie mają możliwość uzyskać dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje, w tym m.in.: kurs płetwonurka, patent sternika motorowodnego czy uprawnienia ratownika wodnego.
Inną specjalizacją, jak pojawia się w „Chemiku” jest specjalizacja medyczna na kierunku technik analityk. W ramach zajęć rozszerzone zostaną treści nauczania o tematykę przygotowujących do dalszego kształcenia na kierunkach medycznych zarówno na poziomie szkół policealnych dla dorosłych jak i na studiach wyższych. Planowane jest też nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi.
Nowości pojawią się także na kierunku fryzjerskim, gdzie uczniowie będą mogli podjąć naukę na specjalizacjach wizaż i barbering. Jest to niejako wyjście naprzeciw oczekiwaniom dynamicznie rozwijającej się branży beauty, w której to barbering jest bodaj najszybciej rozwijającą się gałęzią, a o tym jak szybko rozwijają się usługi związane z profesjonalnym wizażem nikogo chyba nie trzeba przekonywać.
Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w czasie najbliższej rekrutacji uczniowie będą mogli rozpocząć naukę w ZSCh na kierunkach związanych turystyką, żywieniem i szeroko pojętą branżą gastronomiczną (technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz czy kelner).
Specjalizacja pojawi się także w Zespole Szkół Technicznych, tu pojawia się specjalizacja cyberbezpieczeństwo. To nowość wprowadzana w klasie technik informatyk od roku szkolnego 2025/2026. Wybierając tę specjalizację uczeń zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu ogółu technik, procesów i praktyk stosowanych w celu ochrony sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem. Dodatkowe zajęcia będą realizowane przez okres 3 lat we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, uczelniami wyższymi i jednostkami mundurowymi. Co ważne po zakończeniu kształcenia uczeń uzyskuje certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności.
ZST zaprasza także absolwentów szkół podstawowych do podjęcia nauki na już dobrze znanych kierunkach. Miejsce dla siebie znajdą tu zarówno informatycy, jak i ci, którzy chcieliby podjąć naukę i uzyskać wykształeie technika mechanika, technika mechatronika, technika reklamy i technika robotyka.
Nowość pojawia się też w ofercie Zespołu Szkół Samochodowych, który proponuje kierunki kształcenia takie jak: technik informatyk (integracyjny), technik pojazdów samochodowych, technik transportu drogowego i właśnie nowość: technik elektromobilności.
Kształcenie w zawodzie technik elektromobilności daje możliwość zdobycia nowych umiejętności technicznych niezbędnych do obsługi i naprawy silników elektrycznych. Absolwent tego kierunku obsłuży pojazd oraz zdiagnozuje i usunie jego awarię, zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami w zakresie elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Proponowany zawód jest nie tylko atrakcyjny, ale również poszukiwany na rynku pracy.
Ciekawie kształtuje się też oferta edukacyjna innych włocławskich szkół.
Zespół Szkół Budowlanych, oferuje kształcenie na kierunkach: technik budownictwa, architektury krajobrazu, geodezji, dekarstwa oraz prac wykończeniowych z aranżacją wnętrz). W „Budowlance” czekają na Was nowoczesne klasopracownie, oferty staży i praktyk u najlepszych pracodawców branży budowlanej w regionie, a także szereg kursów, np. prawa jazdy, montażu stolarki, obsługi dronów czy testerów oprogramowania. Uczniowie objęci są programem stypendialnym współpracujących firm patronackich. Absolwenci „Budowlanki” podejmują następnie pracę w firmach budowlanych lub w pracowniach projektowych.
Zespół Szkół Ekonomicznych proponuje kształcenie w następujących zawodach: technik ekonomista, technik logistyk, technik handlowiec, technik rachunkowości. W tym roku ponawia także nabór na kierunek technik spedytor.
Ekonomik to szkoła, która posiada nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone pracownie zawodowe, pracownie komputerowe z oprogramowaniem finansowo – księgowym
i kadrowo – płacowym, oprogramowaniem magazynowym oraz RFID, a także oprogramowaniem wspomagającym organizację przewozów, multimedialne pracownie językowe. Kształcenie praktyczne odbywa się w renomowanych biurach rachunkowych, bankach, instytucjach i przedsiębiorstwach, firmach spedycyjnych i logistycznych.
Bogatą ofertę kierunków posiada również Zespół Szkół Elektrycznych. Uczniowie, którzy podejmą naukę w tej szkole mogą uzyskać tytuł: technika elektryka, technika elektronika, technika informatyka, technika programisty oraz technika automatyka.
W Elektryku czekają na Was multimedialne pracownie językowe, nowoczesne pracownie zawodowe, pracownie komputerowe, multimedialna biblioteka, kryta pływalnia, kompleks boisk, siłownia, nowoczesna sala gimnastyczna, wsparcie stypendialne, szereg imprez kulturalnych i edukacyjnych, a także wykwalifikowana i zaangażowana kadra.
Nabór do włocławskich szkół ponadpodstawowych, który rozpoczął się 12 maja potrwa do 13 czerwca. Na absolwentów szkół podstawowych czeka łącznie blisko 1100 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Daje to 42 oddziały, z czego: 14 w liceach ogólnokształcących, 22 w technikach oraz 6 w szkołach branżowych I stopnia. Szczegółowe informacje o ofercie włocławskich szkół ponadpodstawowych znajdują się na stronie www.wloclawek.edu.com.pl
Komentarze (0)