
Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił rozpoczęcie naboru wniosków do jubileuszowej, 10. edycji programu dotacyjnego „Wspólnie dla dziedzictwa”. Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie działań na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami.
Celem programu Wspólnie dla dziedzictwa jest wzmacnianie społecznego zaangażowania w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystanie jego wartości dla rozwoju społecznego obecnych i przyszłych pokoleń. Program Wspólnie dla dziedzictwa służy dofinansowaniu projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, których celem jest identyfikacja, dokumentacja i/lub upowszechnianie lokalnego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz jego wartości, a także sprzyjanie społecznemu zaangażowaniu w opiekę nad nim.
Wnioskodawcami programu Wspólnie dla dziedzictwa mogą być organizacje pozarządowe, które działają na terenie Polski i planują projekty polegające na pracach porządkowych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnej ewidencji zabytków. O dofinansowanie mogą się ubiegać również przedsięwzięcia obejmujące warsztaty oraz szkolenia dotyczące tradycyjnych rzemiosł i technik budowlanych służących zachowaniu zabytków nieruchomych i ich wartości. Wsparcie finansowe może także obejmować projekty edukacyjne i popularyzujące widzę na temat wartości materialnego dziedzictwa prowadzące do wzmacniania społecznej woli zachowania dziedzictwa i korzystania z jego wartości.
- Nabór wniosków do programu potrwa do 9 maja 2025 r. do godz. 15.00.
- Aplikacje należy składać za pomocą platformy: www.witkac.pl
Przed wysłaniem aplikacji, należy zapoznać się z warunkami ubiegania się o dofinansowanie zawartymi w Regulaminie Programu. Wskazówki do prawidłowego wypełnienia wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje i dokumenty dostępne są na stronie Instytutu: https://nid.pl/ w zakładce Dotacje/Wspólnie dla dziedzictwa
Wspólnie dla dziedzictwa to program zapoczątkowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w 2016 r. z myślą o angażowaniu społeczeństwa w poznawanie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz w system opieki nad zabytkami. Od początku programu filarem projektów są aktywnie w nich uczestniczący wolontariusze. Dotychczas w realizację zadań z programu zaangażowało się ponad 5800 wolontariuszy z całej Polski. W ramach dziewięciu edycji Wspólnie dla dziedzictwa wsparcie otrzymało 326 projektów z całej Polski.
Tegoroczny budżet Programu wynosi 1 520 000 zł.
Program dotacyjny Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa” realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(inf. prasowa UM Włoclawek)
Komentarze (0)