
Osoby pracujące w każdej chwili mogą znaleźć atrakcyjniejszą ofertę pracy u innego pracodawcy. Jeśli zatrudnienie jest pewne, wówczas należy rozwiązać umowę o pracę u aktualnego pracodawcy. Przy czym musi być zachowany okres wypowiedzenia umowy. Do tego celu można wykorzystać wzór wypowiedzenia umowy, przy czym musi być on zgodny z obowiązującym prawem. Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę nie musi być czynnością dokonywaną osobiście. Dokument można dostarczyć do swojego pracodawcy listem poleconym. W artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo napisać wypowiedzenie umowy o pracę.
Rozwiązać umowę o pracę może zarówno pracodawca, jak i pracownik. W przypadku pracodawców przyczyną może być między innymi redukcja etatów z przyczyn ekonomicznych. Można też rozwiązać taką umowę z uwagi na zdrowie pracownika, jeśli wykonywany zawód jest szkodliwy, a ma to potwierdzenie w orzeczeniu lekarskim. Można pracownika zwolnić z obowiązku świadczenia pracy, jeśli nie wykonuje on swoich obowiązków służbowych. Bardzo często pracownicy poszukują innej pracy, przy czym najczęściej składają wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub rozwiązują umowę na mocy porozumienia stron w sytuacji, gdy są całkowicie pewni, że czeka na nich zatrudnienie w innej firmie lub instytucji. Wszystkie eksperckie porady na temat jak prawidłowo napisać wypowiedzenie umowy o pracę znajdują się na stronie https://wnioskionline.pl/poradniki/wniosek-wypowiedzenia-umowy-o-prace/. W przypadku wypowiedzenia tego rodzaju umowy dodatkowo warto zajrzeć do kodeksu pracy.
Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę jest pismem, które uruchamia procedurę zakończenia stosunku pracy. Można rozwiązać umowę u danego pracodawcy z zachowaniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia — pracownik jednak musi mieć orzeczenie lekarskie stwierdzające, że dalsze wykonywanie zawodu ma negatywny wpływ na jego zdrowie. Zdarzają się też przypadki zakończenia stosunku pracy w trybie natychmiastowym. Przykładowo pracodawca może iść na rękę pracownikowi i zgodzić się na to, że od następnego dnia pracownik nie pojawi się już w danej firmie. Porozumienie stron nie jest korzystne dla osób, które będą rejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne, gdyż może to oznaczać brak zasiłku przez pierwsze 90 dni. Wypowiedzenie umowy o pracę ma charakter jednostronny. By było ważne, nie musi mieć akceptacji drugiej strony. Warto jednak zachować potwierdzenie nadania listu poleconego. W przypadku osobistego złożenia wypowiedzenia do działu kadr lub bezpośrednio na ręce pracodawcy, konieczne jest uzyskanie potwierdzenia w dniu złożenia wypowiedzenia. Może to być adnotacja „potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia o pracę”. Konieczny jest podpis osoby przyjmującej dokument wraz z datą.
Jakie dane musi zawierać przy umowie o pracę rozwiązanie umowy?
Wypowiedzenie umowy o pracę musi zawierać szczegóły takie jak dane pracownika i pracodawcy, miejsce i datę sporządzenia dokumentu, informację na temat formy rozwiązania umowy o pracę (z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez zachowania okresu wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron). Na dokumencie musi znajdować się podpis osoby składającej to wypowiedzenie. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę można, ale nie trzeba podawać przyczyny wypowiedzenia. Co ważne, w przypadku rozwiązania umowy o pracę, nie trzeba martwić się brakiem drukarki. Można takie pismo sporządzić odręcznie. To zupełnie wystarczy do zakończenia umowy. Trzeba jednak uważać, by wybrać aktualnie obowiązujący wzór wypowiedzenia. Jeśli pismo zawiera błędy, może zostać odrzucone. Może też wystąpić sytuacja, że pracodawca mający w zamiarze zwolnienie pracownika, poda nieprawdziwe informacje. Pracownik zawsze może odwołać się do Sądu Pracy. Jeśli Sąd stanie po stronie pracownika, to pracownikowi przysługuje odszkodowanie od danego pracodawcy. Pracownik może domagać się odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, który by go faktycznie dotyczył.
Jakie są sposoby na wypowiedzenie umowy?
Polski kodeks pracy przewiduje trzy możliwości rozwiązania umowy o pracę zawartą na czas określony lub czas nieokreślony. Są to:
- Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownik ma w obowiązku pracować w terminie wskazanym w umowie. Czas ten zależy od okresu zatrudnienia pracownika. Pracodawca w tym czasie może zacząć szukać innego pracownika, natomiast pracownik może bez przeszkód szukać nowej pracy.
- Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownik nie musi już pojawiać się w miejscu pracy.
- Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Ta opcja daje możliwość wynegocjowania terminu odejścia z firmy.
Trzeba pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę musi być sporządzone w dwóch egzemplarzach (po jednym dla każdej ze stron). Nie należy w tym przypadku brać pod uwagę wypowiedzenia w formie ustnej. Chodzi o to, że jeśli nie będzie świadków, to takie wypowiedzenie będzie niemożliwe do udowodnienia.
Komentarze (0)