W miniony piątek Sejm przyjął ustawę budżetową na 2025 rok. Po stronie dochodów państwa zapisano 632,6 mld złotych. Deficyt ma wynieść 289 miliardów złotych. Co o przyszłorocznym budżecie mówią włocławscy parlamentarzyści Lewicy?
W ustawie budżetowej przyjęto, że przyszłoroczny PKB wyniesie 3,9 %, stopa bezrobocia na koniec przyszłego roku ma wynieść 4,9% (spadek o 0,1% rok do roku), przeciętne wynagrodzenie ma wzrosnąć o 7,1% a inflacja ma wynosić średnio 5%. To najważniejsze założenia makroekonomiczne budżetu na 2025 rok.
Przyszłoroczny budżet przewiduje kontynuacje programów społecznych, takich jak 800+, czy „trzynastki” i „czternastki” – podkreśla Piotr Kowal.
Ale jest to też budżet bezpieczeństwa - zewnętrznego. Mówię tu o ponad 190 miliardach złotych na obronność, to z jednej strony, ale również ponad 220 miliardach złotych, które zostana wydane na system ochrony zdrowia. To pokazuje, że bezpieczeństwo Polaków jest zdecydowanie najważniejsze i wszystkie te zapowiedzi, które czyniła prawica, spod znaku PiS, jakoby armia miała zostać „rozmontowana”, że będą to tematy nieistotne – to dowód na to, że było to zwyczajne kłamstwo – przekonuje włocławski parlamentarzysta Lewicy.
Poseł dodaje, że w budżecie znalazły się ponadto środki zarówno na politykę mieszkaniową, rentę wdowią czy program „aktywny rodzic” i dodatkowe pieniądze dla samorządów. Podkreśla jednocześnie, że budżet jest wynikiem kompromisu, pomiędzy czterema ugrupowaniami tworzącymi koalicję.
„Budżet odpowiedzialny, rozwojowy, budżet bezpieczeństwa – tak o ustawie mówi senator Stanisław Pawlak. Dodaje, że wysoki, w porównaniu do tegorocznego deficyt jest wynikiem niedoszacowania wydatków, przez poprzedni gabinet, który przygotowywał budżet na 2025 rok.
Senator podkreśla, że w ustawie budżetowej znajdują się też środki ważne z punktu widzenia mieszkańców regionu – uwzględniono w nim środki na budowę zapory w Siarzewie:
To jest główne osiągniecie, które udało się wprowadzić. Wprawdzie w rozłożeniu na najbliższe lata, ale jednak zapis jest – mówi parlamentarzysta.
Komisja Budżetu i Finansów Publicznych izby wyższej zakończyła już prace nad ustawą. Głosowanie nad przyjęciem budżetu przez Senat zaplanowano na środę 18 grudnia.
Komentarze (0)