Nowe linie autobusowe w regionie. Skorzystają włocławianie

2024-06-12 10:53:47, Q4

Na majowej sesji radni powiatu włocławskiego przyjęli uchwałę, w sprawie zakupu 21 autobusów zero- i niskoemisyjnych. Pojazdy mają umożliwić powstanie nowych połączeń pomiędzy miejscowościami powiatu. Część z tych linii przebiegać będzie przez Włocławek. We wtorek 11 czerwca na uruchomienie tych połączeń wyrazili zgodę włocławscy radni.

Według zamierzeń powiatu włocławskiego siatka lokalnych połączeń autobusowych wzbogaci się o blisko 20 nowych linii łączących miejscowości powiatu. Zdecydowana większość spośród nich przebiegać będzie przez Włocławek, co w istotny sposób usprawni transport publiczny w regionie.

Władze powiatu mają nadzieję, że nowy tabor składający się z 21 autobusów (8 hybrydowych i 13 elektrycznych) zacznie pojawiać się w regionie w 2025 roku, a rozbudowa siatki połączeń ma zakończyć się rok później. Na ten zakup powiat zamierza pozyskać dofinansowanie w wysokości 90% z Krajowego Planu Odbudowy, a kolejne dofinansowanie, tym razem z Funduszu Autobusowego, ma umożliwić utrzymanie korzystnej ceny biletów dla mieszkańców.

Aby jednak autobusy wyjechały na trasę, konieczna była decyzja włocławskich radnych, którzy spotkali się wczoraj na nadzwyczajnej sesji. Włocławscy rajcy jednomyślnie podjęli decyzję o powierzeniu powiatowi włocławskiemu „publicznego transportu zbiorowego w powiatowych przewozach pasażerskich”. Ta decyzja pozwala autobusom powiatu włocławskiego na korzystanie z infrastruktury przystankowej miasta, czyli – uruchomienie połączeń. Jak przypomina prezydent Krzysztof Kukucki jet to jeden z efektów podpisanego w 2022 roku porozumienia pomiędzy gminami powiatu, powiatem włocławskim a Włocławkiem o powołaniu Stowarzyszenia WŁOW, czyli Zintegrowanych Inwestycji Infrastrukturalnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Włocławek.

Dla mieszkańców Włocławka, dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego oznacza to po prostu poprawę komunikacji z Włocławkiem (…) Dla mieszkańców Włocławka to też ułatwienie dojazdu do zakładów pracy, które powstały pod naszym miastem- podkreśla.

Wtorkowa sesja była jednocześnie być może ostatnią, którą jako przewodniczący prowadził Piotr Kowal. Przypomnijmy, że niebawem zasiądzie on w Sejmie przejmując mandat Joanny Scheuring-Wielgus.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz