„Włocławski Nikifor” - tak w skrócie charakteryzowano osobę czołowego polskiego przedstawiciela sztuki prymitywnej. Nierozerwalnie związana z Włocławkiem postać doczekała się upamiętnienia na Starym Rynku.
Pomysł na to, by we Włocławku stanęła rzeźba upamiętniająca artystę pojawił się w przestrzeni publicznej już kilka lat temu, jednak nigdy nie doczekał się realizacji. Aż do teraz.
Na Starym Rynku, tuż przy ulicy Tumskiej pojawiła się „Ławeczka Zagajewskiego” przypominająca sylwetkę artysty, który przez lata przemierzał ulice Włocławka w towarzystwie swoich ulubionych psów. Także i przy tym pomniku nie zabrakło śpiącego czworonoga, nawiązującego do nieodłącznych towarzyszy artysty. Na poręczach ławki znajdziemy zaś niewielkie rzeźby w swojej stylistyce przypominające dzieła włocławskiego mistrza.
Jak mówi Krzysztof Kukucki ta lokalizacja – Stary Rynek – została wybrana dla rzeźby nieprzypadkowo.
Ławeczka jest udostępniona. Możecie przyjść, usiąść obok Pana Stanisława i delektować się obrazami, którymi on też się delektował, bo on tutaj lubił przychodzić i patrzeć na, między innymi, kościół świętego Jana – zwrócił się do włocławian prezydent w swoim nagraniu w mediach społecznościowych.
Jak dodał, w ostatnich latach wielokrotnie spotykał się z prośbami mieszkańców, aby takie właśnie upamiętnienie Stanisława Zagajewskiego pojawiło się w mieście.
Ławeczkę na Starym Rynku zaprojektował i wykonał Karol Badyna, polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Rzeźba Zagajewskiego to nie jedyne dzieło artysty obecne we Włocławku. Karol Badyna jest także autorem innej „siedzącej” włocławskiej rzeźby - ławeczki Marii Skłodowskiej-Curie, którą znaleźć można na skwerze przy Zespole Szkół Chemicznych.
Komentarze (0)