Być jak Zagajewski? Konkurs rzeźbiarski w Browarze B.

2019-03-04 08:59:44, Maciej Kowalczyk

Już po raz jedenasty we Włocławku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego. Przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Kultury Browar i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w tym roku zgromadziło kilkuset uczestników. Nie tylko z Włocławka.

Część z prac jakie biorą udział w tegorocznej edycji to prace nadesłane z całej Polski, łącznie jest ich prawie 160. To już tradycja, odkąd 5 lat temu konkurs „wyszedł” z granic miasta a w jego nazwie umieszczono przymiotnik – Ogólnopolski. Uczniowie z Włocławka, którzy zdecydowali się pokazać konkursowemu jury swoje prace dziś spotkali się w CK „Browar B.” na wspólnych zajęciach, na których powstały rzeźby.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych, w każdej z nich wybrane zostaną trzy najlepsze prace, oraz wyróżnienia. Ponadto jury przyzna także nagrodę Grand Prix:

Tematyka jest dowolna, chociaż wiele jest tutaj sugestii i wiele tematów zaczerpniętych z twórczości mistrza – wyjaśnia Janusz Bisaga z CK Browar B.

Mistrza, który choć nie urodził się we Włocławku to tu jednak osiadł i stał się nieodłącznym elementem pejzażu miasta. To tu powstawały wybitne dzieła „włocławskiego Nikifora”, które dziś wpisują się do kanonu art brut.

Była to taka dusza niepokorna, taki kolorowy motyl w trudnych, wcześniejszych latach – przybliża sylwetkę patrona konkursu Janusz Bisaga – Człowiek, który się mocno wyróżniał z tłumu, który miał jedną wielką pasję, czyli tworzenie z gliny. Temu poświęcił całe swoje życie, temu ukierunkował wszystkie swoje działania i tylko tym się zajmował.

Czy wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znajduje się „nowy” Zagajewski? Tego nie wiemy, choć już można stwierdzić, że poziom artystyczny tegorocznych prac jest bardzo wysoki.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz