Szkolenie przeciwkryzysowe samorządowców we współpracy z 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej

2024-10-21 16:53:02, Q4

15.10. br. 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej była współorganizatorem ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego, mającego na celu szkolenie obsad stałych dyżurów kadry kierowniczej Urzędu Marszałkowskiego, a także przedstawicieli Zespołu Ekspertów ds. działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w województwie kujawsko-pomorskim.

Teoretyczna część ćwiczenia

Na terenie kompleksu 8. K-PBOT odbyła się teoretyczna część szkolenia. Natomiast jego część praktyczna odbyła się na terenie portu lotniczego w Bydgoszczy. W części teoretycznej miały miejsce prelekcje poszczególnych ekspertów. Zdalnie poprzez wideokonferencję obecny na ćwiczeniu był Dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof STAŃCZYK.

Prelekcję wygłosił również Dowódca 8.K-PBOT płk Marcin DOJAŚ, który przybliżył znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej w łańcuchu zarządzania kryzysowego w Polsce. Nakreślił rodzaj wsparcia udzielanego przez WOT instytucjom spoza układu militarnego, a także wspomniał
o module zadaniowym formacji dedykowanym do szerokiej walki z zagrożeniami, także tymi pochodzenia niemilitarnego i schematach jego działania. W związku z powyższym zaprezentował działania będącego w stałej gotowości Zespołu Oceny Wsparcia składającego się ze specjalistów, którzy w możliwie jak najszybszym czasie dokonują rozpoznania dotkniętego kryzysem rejonu oraz oceny niezbędnego wsparcia. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że Wojska Obrony Terytorialnej są aktualnie drugim najliczniejszym Rodzajem Sił Zbrojnych RP zaraz po Wojskach Lądowych z liczebnością na poziomie 41 tys. żołnierzy w skali kraju.

Tło taktyczne ćwiczeń

Pierwszą ćwiczoną sytuacją były działania podjęte w związku z potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa na wschodniej granicy RP, a co za tym idzie ryzykiem naruszenia integralności Państwa. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu został zobligowany do poszerzenia bazy łóżkowej, sal operacyjnych na potrzeby Sił Zbrojnych RP na wypadek sytuacji nadzwyczajnej, jaką stanowiłby potencjalny konflikt zbrojny. Dyrekcja szpitala została zobowiązana do powołania zespołu ds. kierowania rozwijaniem bazy łóżkowej szpitala oraz ochrony celem wystawiania wart, oraz patroli placówki.
Kolejną ćwiczoną sytuacją był potencjalny incydent na skrzyżowaniu wielopoziomowym w m. Białe Błota stanowiącego część drogi S-5, mającej strategiczne znaczenie, gdyż łączy 4 wielkie aglomeracje, którymi są Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk oraz Wrocław. Doszło na nim do zdarzenia drogowego z udziałem 10 pojazdów. Wskutek powyższego nastąpił wybuch cysterny. W następstwie doszło do zniszczenia 50 m nawierzchni skrzyżowania.
Zadaniem służb ratowniczych było wyznaczenie strefy niebezpiecznej wynoszącej w tym przypadku 3 km, neutralizacją wycieków paliwa, usunięcie pojazdów, z uwagi na towarzyszące okoliczności przegrupowania wojsk, wyznaczenie bezpiecznych objazdów i finalnie przywrócenie drożności drogowej infrastruktury. Powyższe działania odbywały się we współpracy z Departamentem Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Zarządem Dróg Wojewódzkich.

Praktyczna część szkolenia

Ostatnią analizowaną sytuacją kryzysową było zagrożenie skażeniem chemicznym na terenie cywilnego portu lotniczego w m. Bydgoszcz. W strefie cargo na skutek działania Grup Dywersyjno-Rozpoznawczych doszło do rozszczelnienia przewożonego zbiornika
z substancją toksyczną. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej dokonali dekontaminacji powstałego skażenia.
Ćwiczeniu towarzyszyła prezentacja zadań, do jakich został powołany Naziemny Zespół Poszukiwawczo - Ratowniczy 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz sprzętu pozostający na jego wyposażeniu.
Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze są jednym z najistotniejszych elementów zarządzania kryzysowego. Od 2018 roku obowiązek powoływania ww. zespołów spoczywa na Wojskach Obrony Terytorialnej. Jest to uzasadnione specyfiką WOT tj. ich terytorialnością, faktem rozlokowania Brygad OT w każdym województwie, a także tym, że nikt nie zna lepiej ukształtowania terenu niż żołnierze OT jako rodowici mieszkańcy danych regionów. Obsady NZPR 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej są przeszkolone do współdziałania z Lotniczymi Zespołami Poszukiwawczo – Ratowniczymi.

(Inf. prasowa 8. K-PBOT)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz