26 czerwca 2024 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 13 czerwca 2024 r., które zmienia zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny w publicznych oraz niepublicznych szkołach a także placówkach oświatowych. Nowe przepisy wejdą w życie 11 lipca br., wprowadzając istotne zmiany, mające na celu poprawę standardów higienicznych w tych miejscach.
Opublikowane 26.06.2024 rozporządzenie Ministra Edukacji na temat nowych zasad higieny i bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych, jasno doprecyzowuje obowiązki, jakim będą podlegać szkoły w tym obszarze. Dotychczas, jednostki te miały obowiązek udostępniania w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych, ciepłej i zimnej bieżącej wody i środków higieny osobistej, ale nigdzie nie było określone, jakie konkretnie produkty powinny być dostępne w tych placówkach. W związku z licznymi skargami ze strony uczniów i rodziców, a także negatywnymi wynikami kontroli przeprowadzonych przez kuratora oświaty, w nowelizacji rozporządzenia szczegółowo wskazano, jakie powinny być wymagane środki higieniczne. W katalogu znalazły się: mydło do rąk, papierowe ręczniki lub suszarki do rąk oraz papier toaletowy. Warto podkreślić, że opublikowany katalog pozostaje otwarty, co oznacza, że organy prowadzące poszczególne szkoły, mają możliwość finansowania i zapewniania dodatkowych środków higienicznych, w zależności od potrzeb. Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie minimalnych standardów higieny, które są kluczowe dla zdrowia uczniów i personelu szkolnego.
Środki higieny osobistej dla dziewcząt
Kolejnym krokiem w ramach nowelizacji rozporządzenia jest uruchomienie w roku szkolnym 2024/2025 programu pilotażowego Ministra Edukacji, który ma na celu wyposażenie szkół i placówek w środki higieny menstruacyjnej dla dziewcząt. Program ten jest odpowiedzią na zgłoszenia, dotyczące tzw. wykluczenia menstruacyjnego. Jest to coraz częściej pojawiający się problem, którym zaczęły się interesować organizacje pozarządowe, odpowiedzialne za prawidłowe działanie szkół i placówek edukacyjnych. W ramach pilotażu wybrane szkoły będą objęte szczegółowym monitoringiem dostępności i wykorzystania tych środków. Analizy wyników programu mają dostarczyć rekomendacje do dalszych działań o charakterze systemowym, mających na celu stałe zapewnianie dziewczętom dostępu do niezbędnych środków higieny menstruacyjnej. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że edukacja, dotycząca cyklu menstruacyjnego i dostęp do odpowiednich środków higienicznych są kluczowe w walce ze stygmatyzacją menstruacyjną oraz w promowaniu zdrowia a także komfortu psychicznego uczennic. Analizując nowe postanowienia dotyczące tej kwestii, warto również zajrzeć na stronę bet.pl, by sprawdzić wyniki sportowych rozgrywek.
Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny w placówkach edukacyjnych jest istotnym krokiem w kierunku zapewnienia lepszych warunków w tym zakresie w polskich szkołach. Zapewnienie mydła, ręczników papierowych lub suszarek do rąk oraz papieru toaletowego czy środków higieny menstruacyjnej, stanowi podstawę do poprawy standardów sanitarnych, niezbędnych dla zdrowia publicznego.
Komentarze (0)