Recepty online jeszcze do niedawna były nowością i wzbudzały wiele kontrowersji. Aktualnie są standardem medycznym i nikogo już nie dziwią. Są wręcz pożądane ze względu na mnogość zalet. Dowiedz się najważniejszych informacji o e-receptach!
W dzisiejszych czasach stawia się na komfort i oszczędność, także w przypadku rozwiązań medycznych. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się recepta online. Co powinieneś o niej wiedzieć? Przekonaj się!
Jak zdobyć receptę online?
Receptę online może wystawić lekarz na standardowej wizycie w przychodni lub w gabinecie (zarówno NFZ, jak i prywatnie), a także w ramach teleporady czy e-konsultacji. Alternatywą jest coraz popularniejsze korzystanie z portali świadczących usługi medyczne, pośredniczących między pacjentem a lekarzem. Wystarczy wówczas wypełnić ankietę zdrowotną i wskazać potrzebne leki, aby natychmiast otrzymać na nie receptę.
Pacjent musi pamiętać, że nie zawsze lekarz przepisze receptę na leki, które są zgłaszane w ankiecie. Jeśli uzna, że mogą stanowić zagrożenie (np. kobieta ciężarna wnioskuje o leki negatywnie wpływające na rozwój płodu) lub ich przepisanie wymaga osobistej wizyty (np. przy psychotropach), może odmówić.
Sprawdź także: Czy wiesz, że wystawienie e-recepty jest obowiązkowe?
Jak i gdzie zrealizować e-receptę?
E-recepta przesyłana jest w formie e-maila i SMS-a. Na e-mailu znajduje się kod QR, który wystarczy pokazać w aptece (nie ma wówczas konieczności podawania PESEL). Z kolei SMS zawiera 4-cyfrowy kod, który należy podać farmaceucie wraz z numerem PESEL. W razie zagubienia obu recept wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta – wszystkie wystawione leki znajdują się tam na stałe.
E-receptę może zrealizować dowolna osoba – wystarczy podać jej niezbędne dane. Leki są możliwe do wykupienia w każdej aptece na terenie kraju. Receptę można rozdzielić – np. wybrać wyłącznie jeden lek, a drugi, którego nie ma w danej aptece, zakupić w innej. Nie rozdziela się jedynie kilku opakowań tego samego leku – jeśli wymagana liczba opakowań nie jest dostępna w aptece, pacjent może wybrać jedno, a resztę zamówić i odebrać w dogodnym terminie, jednak w tej samej aptece co wybrane już opakowanie.
Termin realizacji recepty online
Najczęściej recepta online ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia, nie jest to jednak standardem. W przypadku antybiotyków przeważnie pacjent ma 7 dni na wybranie leków, zaś w przypadku preparatów immunologicznych ma nawet 120 dni. Lekarz ma prawo wystawić receptę z określonym terminem ważności, musi jednak zaznaczyć to ręcznie. Taka recepta może być ważna nawet do 365 dni.
Ile kosztuje recepta online?
Jeśli wizyta odbywa się w ramach NFZ, zarówno konsultacja, jak i recepta, skierowanie na dalsze badania czy zwolnienia lekarskie są całkowicie darmowe. W przypadku wizyt prywatnych cena e-recepty zawiera się już w cenie konsultacji. Można jednak zamówić wyłącznie receptę online za pośrednictwem wspomnianych wcześniej portali świadczących usługi medyczne. Wówczas cena wynosi około 60-70 zł (wyższa cena ma miejsce wówczas, jeśli pacjentowi zależy na otrzymaniu e-recepty w ciągu 1 godziny).
Komentarze (0)