Podsumowanie kadencji. Platforma Obywatelska o projektach wspierających lokalne społeczności

2024-02-22 16:33:21, Q4

Choć konwencje wyborcze we Włocławku dopiero przed nami, członkowie ugrupowań zasiadających we włocławskiej Radzie Miasta już podsumowują mijającą kadencję. Dziś z przedstawicielami mediów spotkał się prezydent Marek Wojtkowski, jego zastępczynie i radni Platformy Obywatelskiej.

Projekty wspierające lokalne społeczności – to był temat przewodni czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Rewitalizacji przy ulicy 3 Maja 18. To właśnie rewitalizacja zdominowała to spotkanie z mediami.
Jak wielokrotnie podkreślał włocławski ratusz i sam prezydent Marek Wojtkowski rewitalizacja Śródmieścia stanowiła i wciąż stanowi jeden z priorytetów dla Platformy Obywatelskiej. Centrum Rewitalizacji znajdujące się przy ulicy 3 Maja jest jednym z efektów działań podjętych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji:

Powstało piękne miejsce, którym będziemy się chwalić – mówi Marek Wojtkowski, podkreślając, że Centrum jest projektem wyjątkowym w skali ogólnopolskiej – Ta kamienica zyskała kilka bardzo ważnych funkcji, łącznie z tym podwórkiem partycypacyjnym, na którym się znajdujemy. Myślę, że to będzie znakomite miejsce spotkań, rozmów i konsultacji.

Warto przypomnieć, że w tym miejscu znajdzie się nowa siedziba Kawiarenki Obywatelskiej, która stanowi ważny element społecznej strony procesu rewitalizacji. To tu znajdzie się także siedziba Lokalnej Grupy Działania, jednak jak przypomina radna Ewa Szczepańska, miejsce to będzie miało także swoich stałych lokatorów:

Przeznaczyliśmy tutaj 5 mieszkań dla absolwentów uczelni, kierunków technicznych. Mieszkania mają powierzchnię od 31 do 47 m2. (…) Czekamy na uzdolnionych absolwentów kierunków technicznych szkół wyższych (…) myślę, że w tej kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 będą czuć się bardzo dobrze.

Jak przypominali członkowie PO, remont kamienicy przy 3 Maja to tylko jeden z przykładów zmiany wizerunku włocławskiego Śródmieścia, a swój udział w tym przedsięwzięciu mają także dotacje do remontów kamienic należących do prywatnych właścicieli. To łącznie 19 projektów na kwotę ponad 14 milionów złotych, które ratusz zasilił kwotą ponad 6 milionów złotych.

Oprócz remontów kamienic prywatnych to są remonty kamienic z zasobu administracji komunalnej – dodaje Domicela Kopaczewska – Zostało przeprowadzonych 12 takich remontów (…) Oprócz tego wymieniamy w tej części miasta kopciuchy, czyli niwelujemy niską emisję. Zostało wymienionych ponad 400 pieców na ekologiczne źródła ciepła – przypomina zastępczyni prezydenta.

Zmiany zachodzące w Specjalnej Strefie Rewitalizacji to element rozwoju miasta – przekonuje Monika Jabłońska, dodając, że zaowocują one zmianą postrzegania tej części Włocławka przez mieszkańców i turystów.

To jest duży, ważny proces. Wiele rzeczy zostało zrealizowanych – mówi zastępczyni prezydenta – Realizując program rewitalizacji w centrum był człowiek. Nie tylko jako jednostka, ale także jako grupa. W związku z tym w ramach tego programu mieliśmy mnóstwo przedsięwzięć społecznych, integracyjnych, budujących społeczność tego miejsca – zaznacza.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz