Zamknij X

Koalicja Obywatelska - faktem

2018-08-30 18:39:50, Maciej Kowalczyk

Pod taką nazwą, także i we Włocławku, na listach wyborczych w najbliższych wyborach samorządowych pojawią się kandydaci Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Dziś w Parku Sienkiewicza przedstawiciele lokalnych struktur obu partii przedstawili "jedynki" na wyborczych listach. Wskazali też kandydata na prezydenta - został nim Marek Wojtkowski.

Pomimo tego, że zawarte pomiędzy partiami porozumienie koalicyjne ma charakter ogólnopolski, jego powstanie we Włocławku nie było wcale pewne. Przypomnijmy tylko, że działacze struktur włocławskiej Nowowoczesnej prowadzili zaawansowane rozmowy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, by w ramach komitetu "SLD Lewica Razem" startować w wyborach.

Nowoczesna wycofała sie z tych rozmów w ubiegłym tygodniu. Na znak protestu, z partii odszedł jej włocławski przewodniczący - Jakub Girczyc, który będzie kandydował do Rady Miasta z ramienia Sojuszu . Jego obowiązki przejęła Agnieszka Walczak:

Startując z SLD stracilibyśmy własną tożsamość - tłumaczy Agnieszka Walczak - Musielibyśmy startować z ich list, pod ich nazwą. Nie było naszej zgody na to, wśród członków, którzy chcieli startować.

Podkreśla także, że zamieszanie wokół koalicji, nie wpłynęło na kondycję lokalnych struktur. Oprócz Jakuba Girczyca, nikt nie zdecydwał się na opuszczenie partii, a ta, nawet zwiększyła swoją liczebność.

Rozmowy z PO zakończyły się osiągnięciem porozumienia. Na listach koalicyjnego komitetu znajdą sie kandydaci z obu ugrupowań. W każdym z włocławskich okręgów znajdzie się jeden kandydat z Nowoczesnej. 

Każdy kompromis, żeby był prawdziwym kompromisem, musi być wypracowany w bardzo żmudnych rozmowach. Obie partie przedstawiają swje argumenty, ale także swoje koncepcje programu - zauważa Sławomir Kopyść wiceprzewodniczący PO w mieście - To jest najważniejsze dla miasta, żebyśmy wiedzieli co chcemy dla tego miasta zrobić.

Sławomir Kopyść podkreśla, ze dla obu partii, obok spraw programowych i ostatecznego kształtu list wyborczych najważniejsze było to, aby zachować autonomię. Rozmowy koalicyjne nie były łatwe, zwłaszcza, że porozumienie pomiędzy Sojuszem a Nowoczesną, niemal stało się faktem. W tej sytuacji:

Potrzeba było bardzo długich rozmów. Nasi partnerzy chcieli być lojalni wobec wcześniejszych zobowiązań.

Ostateczny kształt list wyborczych poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, kiedy regionalne władze partii ostatecznie zaakceptują propozycje lokalnych struktur. Dziś ujawniono tylko nazwiska otwierających listy w okręgach "jedynek". Wśród nich znaleźli się: Ewa Szczepańska w Śródmieściu, Agnieszka Walczak (Nowoczesna) na osiedlu Kazimierza Wielkiego, Katarzyna Zarębska na Małym Południu, Krystian Łuczak w okręgu numer 4 (Duże Południe), zaś w okręgu numer 5 (Zazamcze) - Barbara Moraczewska. 

Oprócz nazwisk osób związanych z PO i Nowoczesną, na listach, jak zapewnia radna Ewa Szczepańska z PO, znajdą się osoby nie związane z partiami a mocno angażujące się społecznie:

Są to osoby niezrzeszone, (...), które są społecznikami, które bardzo dużo pracują, bardzo dużo robią i które zgłosiły się i powiedziały, że chciałyby startować z naszych list - tłumaczy radna.

W przypadku wyborów na urząd Prezydenta Miasta niespodzianek nie ma. Lokalne struktury potwierdziły wybór Marka Wojtkowskiego, jako tego, który z ramienia Koalicji Obywatelskiej walczyć będzie o kolejną kadencję w ratuszu. Rada Regionu zbierze się w poniedziałek, wtedy też Marek Wojtkowski oficjalnie stanie w wyborcze szranki. Jaki program zaproponuje włocławianom na kolejną kadencję?

Takim bardzo waznym hasłem będzie (...) rródmieścia. Ten proces już się rozpoczął. Natomiast to co najważniejsze, czyli inwestycje, zarówno w infrastrukturę materialną, jak i powiedzmy, w tkankę społeczną są przed nami. - mówi Marek Wojtkowski - Staramy się poprawiać jakość życia we Włocławku. Stąd też plany budownictwa mieszkaniowego, to jest wielka szansa dla naszego miasta. Żeby we Włocławku pozostawali młodzi ludzie.

Prezydent wskazuje też między innymi na współpracę lokalną w zachęcaniu potencjalnych inwestorów do lokowania przedsięwzięć we Włocławku, ale też okolicach miasta, bo i tak przynosi to korzyści dla jego mieszkańców. Więcej o tym, a także relacja z dzisiejszej konferencji - w materiale wideo.

 

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz