Zamknij X

PO rozpoczyna kampanię w mieście

2018-09-07 10:23:38, Maciej Kowalczyk

Zaplanowane na 21 października wybory samorządowe, we Włocławku pozostawiają już coraz mniej niewiadomych. Wczoraj, od miejskiej konwencji wyborczej, swoją kampanię rozpoczęła Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Koalicja Obywatelska zaprezentowała zarówno pełen skład list wyborczych w okręgach, jak i swojego kandydata na prezydenta. Niespodzianki nie było. Został nim Marek Wojtkowski.

Kampania wyborcza wydaje się być w tym roku wyjątkowa. Nie tyle z powodu kształtu list, czy jej temperatury. Przede wszystkim jest wyjątkowa z powodu mnogości komitetów wyborczych, które już zapowiedziały chęć zgłoszenia swojego kandydata na urząd prezydenta. Aby mieć do tego prawo, komitety muszą zarejestrować swoje listy w co najmniej trzech spośród pięciu włocławskich okręgów. Ostateczna więc liczba kandydatów będzie nam znana w drugiej połowie września. Z pewnością do walki o reelekcję stanie urzędujący Prezydent Miasta Marek Wojtkowski.

Koalicja Obywatelska wystawi listy wyborcze we wszystkich okręgach. Jak podkreślają działacze PO i N, ostateczny kształt list wyborczych jest sukcesem, zarówno jeśli chodzi o kwestię porozumienia obu ugrupowań, jak i nazwisk, które na listach się pojawiły. Nazwisk, które często nie są związane z partyjnymi szyldami. Włocławianom zaprezentowano także kandydatów "ponadpartyjnych", liderów społeczności lokalnych czy działaczy społecznych.

Szesnaście osób, to są osoby działające w kulturze, w sporcie, w edukacji, w organizacjach pozarządowych - podkreśla Domicella Kopaczewska z włocławskiej PO - Czternaście osób to są członkowie Platformy, a piątka to członkowie Nowoczesnej. Więc chcę obalić taki stereotyp, że to jest lista partyjna. Nie. Lista Koalicji Obywatelskiej jest listą mieszkańców Włocławka.

Wśród jedynek na liście Koalicji znalazła się nie należąca do żadnego z ugrupowań Barbara Moraczewska, zastępca prezydenta. Pozostałe czołowe miejsca na listach należą do Ewy Szczepańskiej (PO, Śródmieście), Katarzyny Zarębskiej (PO, Małe Południe), Krystiana Łuczaka (PO, Duże Południe) i Agnieszki Walczak (Kazimierza Wielkiego i Zawiśle). Zamykająca listę kandydatów Koalicji w tym ostatnim okręgu Agnieszka Chmielewska z PO, traktuje tę "siódemkę" jako dobrą wróżbę:

Mam siedem życzeń, co do kolejnych wyborów, o których już wielokrotnie mówiłam, bo bardzo dużo się udało w tej kadencji, ale nie wszystko.Więc tylko jeszcze siedem życzeń. To życzenia i dla Kazimierza Wielkiego i dla Zawiśla.

Agnieszka Walczak, która pełni obowiązki przewodniczącej włocławskich struktur Nowoczesnej, podkreśla, że koalicyjna lista stanowi dobrą mieszankę doświadczenia i nowych koncepcji:

Koalicja Obywatelska jest najlepszą rzeczą, która spotkała mieszkańców Włocławka - przekonuje - Nasi koalicjanci mają doświadczenie, my z kolei mamy kupę nowych pomysłów i liczymy na to, że uda nam się je zrealizować.

Zgodnie z oczekiwaniami i decyzją lokalnych struktur, kandydatem na urząd prezydenta miasta został Marek Wojtkowski. We wczorajszym przemówieniu skupił sie na priorytetach, jakie chciałby zrealizować w kolejnej kadencji. Na konkretny szczegółwy program wyborczy Koalicji Obywatelskiej jeszcze poczekamy, gdyż jak zauważa urzędujący prezydent:

To nie jest komitet polityczny jednej partii, ale jest to komitet koalicyjny, dwóch ugrupowań politycznych (...) dlatego też my musimy znaleźć kompromis, musimy znaleźć wspólne założenia programowe.

Marek Wojtkowski, nie ukrywał jednak, jakie działania chciałby podjąć w kolejnej kadencji, dodając, że liczyłby w niej na lepszą współpracę z nową Radą Miasta:

Cały czas uważam, że  nasza Rada Miasta wymaga odświeżenia, spojrzenia takiego troszeczkę z perspektywy zwykłego mieszkańca, niekoniecznie polityka.A mam wrażenie, że w RM zasiadają też ludzie, którzy w tej polityce lokalnej uczestniczą o d wielu lat - mówi i dodaje - Chciałbym, żebyśmy przez pomysły nowych ludzi, ludzi którzy znają problemy mieszkańców, którzy reprezentują różne środowiska i polityczne i społeczne, i zawodowe wzbogacili nasz samorząd miejski, dla dobra Włocławka i dla dobra mieszkańców.

Jak podkreśla obecny prezydent, wielość komitetów i w ślad za tym kandydatów do objęcia prezydentury bardzo go cieszy:

Każdy może kandydować i chciałbym aby każdy spróbował. Dlatego też nikogo nie zniechęcałem, nawet namawiałem żeby kandydować.

Dodaje także, że dobrze czuje się w roli prezydenta i w zbliżających się wyborach samorządowych zaproponuje włocławianom wiele ciekawych propozycji.

Aczkolwiek chcielibyśmy utrzymać określony kurs, bo jak Państwo pamiętają mój program wyborczy, to nie był program obliczony tylko na jedną kadencję, ale właściwie na całą perspektywę finansową UE i to będziemy kontynuować.

W tym kontekście Marek Wojtkowski wymienia choćby poprawę jakości życia, edukacji a także rewitalizację Śródmieścia.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji wideo z wczorajszej konwencji Koalicji Obywatelskiej. 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz