W miniony wtorek 21 listopada 2023 r. o godz. 11:00 świetlica OSP w Szczutkowie gm. Choceń powiat włocławski gościła grupę radnych kilku ościennych powiatów zrzeszonych w Europejskim Korpusie Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Było to kolejne spotkanie z udziałem Europejskiego Korpusu Radnych, których powołał w lipcu 2023 roku marszałka Piotra Całbeckiego. Organizatorem spotkania i prelegentami byli pracownicy Urząd Marszałkowski w Toruniu przy współpracy Lokalnej Grupy Działania „Dorzecze Zgłowiączki” w Choceniu.
Program spotkania przewidywał następujące punkty:
11:00 – 11:15 Prezentacja działalności i osiągnięć Gminy Choceń na przełomie 30 lat.
11:15 – 11:45 – Lokalne Grupy Działania – jak działa to stowarzyszenie LGD „Dorzecze Zgłowiączki” w Choceniu.
11:45 – 12:30 – EFS+ w programie regionalnym VII Priorytet rozwój lokalny - co będzie można realizować z Europejskiego Funduszu Społecznego (podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zwiększenie szans na rynku pracy itp.).
12:30–13:15 – Fundusz rolny – o co będzie można się ubiegać za pośrednictwem lokalnej grupy działania.
13:15–14.00 – Zasady wsparcia w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.
Spotkanie otworzyła p. Agnieszka Dybowska – główny specjalista Wydziału Współpracy Zagranicznej, Departamentu Współpracy Zagranicznej Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Następnie p. Agnieszka Świątkowska – z-ca wójta, sekretarz Urzędu Gminy Choceń przedstawiła za pomocą pokazu multimedialnego osiągnięcia urzędu gminy na przełomie 30 lat działalności. Z kolei p. Aneta Hoffman – dyrektor Lokalnej Grupy Działania „Dorzecza Zgłowiączki” w Choceniu omówiła jak działa stowarzyszenie, którym kieruje, jakie ma osiągnięcia w pozyskiwania różnorodnych grantów, dotacji oraz możliwości innych potencjalnych źródeł finansowania inicjatyw w środowisku wiejskim i miejskim na terenie 13 samorządów powiatu włocławskiego. Lokalne Grupy Działania, to nic innego, jak przedłużenie realizacji zadań Urzędu Marszałkowskiego w terenie.
Kolejni prelegenci omówili zasady działania i pozyskiwania Europejskich Funduszy Społecznych w programie regionalnym VII Priorytet rozwoju lokalnego, co i kiedy będzie można realizować oraz o RLKS-ach (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) i LOWE (Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji). Radni dowiedzieli się o praktycznych sposobach tworzenia projektów, zbierania potrzebnych dokumentów oraz terminów ich składania w odpowiednich komórkach. O Funduszach Rolnych mówił Kacper Szary – kierownik biura, który przedstawił radnym o co będzie można się ubiegać za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania, a także w ramach nowej perspektywy programu LEADER. Jak podkreślił, w ramach nowej wspólnej polityki rolnej, w skali całej Unii Europejskiej planowane jest utworzenie ponad 2600 Lokalnych Grup Działania, które będą wdrażać podejście LEADER za pomocą lokalnych strategii rozwoju. Około 5 mld euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) ma być dostępne dla podejścia LEADER za pośrednictwem krajowych planów strategicznych WPR. Inne dane liczbowe z krajowych planów strategicznych WPR na lata 2023–2027 przedstawiają, że na podejście LEADER zarezerwowano około 7,7% budżetu drugiego filaru WPR. Ostatnim punktem spotkania było omówienie Funduszy Europejskich oraz zasad wsparcia w nowej perspektywie finansowej na lata 2021 – 2027. Jak wynika z danych, na województwo kujawsko-pomorskie przypada 76 miliardów euro.
Spotkania o takiej samej tematyce mieli radni z terenu Torunia i Bydgoszczy we wrześniu i październiku w Galerii Spotkań w Łysomicach k/ Torunia oraz w świetlicy wiejskiej w Dolnej Grupie, gmina Dragacz, powiat świecki, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski przy udziale Lokalnych Grup Działania. Na początku października radni Europejskiego Korpusu Radnych uczestniczyli w XV Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podczas, których dowiedzieli się o efektach wykorzystania środków Unii Europejskiej w latach 2014 – 2020 oraz o idei solidaryzmu samorządowego w działaniach Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Salutaris”.
Spotkanie w gminie Choceń upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze przy stołach zastawionych pysznymi przekąskami, których twórcami były członkinie KGW Niezapominajka w Szczutkowie.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki
Komentarze (0)