Uroczysta sesja sejmiku z okazji Święta Województwa

2023-06-09 11:03:48, Q4

Z udziałem członków zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i radnych województwa, a także przedstawicieli NATO, lokalnych samorządów i parlamentarzystów oraz członków delegacji z Saksonii-Anhalt w ogrodach przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wyróżnienie Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy odebrał generał Petr Svoboda, a medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczony został premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff.

Oficjalne obchody rozpoczęła msza święta w intencji województwa i jego mieszkańców. Nabożeństwo, pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, odbyło się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, świątyni, której początki sięgają XIV wieku. Poprzedziło je złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku.

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w sposób szczególny pragniemy zwrócić uwagę na interdyscyplinarny dorobek naukowy astronoma, ale również na jego polityczną i społeczną działalność, która może być przykładem i inspiracją dla współczesnych naukowców, ale też samorządowców.

Działalność Mikołaja Kopernika na różnych płaszczyznach i jego interdyscyplinarny dorobek mogą być inspiracją dla wielu z nas. Szczególnie dla młodych ludzi mogą być zachętą, by rozwijali własne zdolności i zainteresowania w wielu dziedzinach, bo przykład Mikołaja Kopernika pokazuje, że prawdziwy geniusz nie zna ograniczeń – mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Podczas przemówienia otwierającego sesję marszałek Piotr Całbecki nawiązywał do wartości demokracji, mówił o sile, jaką daje nam obecność w NATO, naszej solidarności i walce o wolność. - Dziś jesteśmy w rodzinie ludzi wolnych. Zwyciężyła tu solidarność i wizja świata oparta na wolności, gdzie władze wybiera się na okres próby. Szanujmy ten dar przyniesiony nam także przez świętego Jana Pawła II, który rozumiał potrzeby świata i to, że cierpienie nie może trwać wiecznie. Mówił o tych wartościach również w 1991 roku, tu, we Włocławku – zaznaczył.

Podczas uroczystości gospodarz województwa złożył na ręce generała brygady, zastępcy dowódcy i szefa sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) Petra Svobody statuetkę Stella Coprernicana Cuiaviae et Pomeraniae, najważniejsze samorządowe wyróżnienie. O przyznaniu wyróżnienia zadecydowano podczas lutowego posiedzenia sejmiku.

Działania JFTC na rzecz bezpieczeństwa naszego województwa, a także aktywność całego sojuszu, w ramach którego funkcjonuje centrum, zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z destabilizacją i konfliktem wywołanym przez Rosję w Ukrainie, mają ogromne znaczenie dla wsparcia obronności kraju oraz zapewnienia warunków, w których mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą czuć się bezpiecznie - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

W trakcie sesji wręczone zostały także okolicznościowe plakiety kopernikańskie. Odznaczeni zostali: prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, prezes zarządu klubu koszykówki Włocławek SA Łukasz Pszczółkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku Piotr Nowakowski, prof. dr Adam Palma (profesor sztuk muzycznych; profesor gitary jazzowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz wykładowca gitary na Uniwersytecie w Salford w Wielkiej Brytanii), dyrektor Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku Lidia Piechocka-Witczak oraz biskup włocławski Krzysztof Wętkowski i biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski.

Reprinty dzieła Ludwika Antoniego Birkenmajera "Mikołaj Kopernik jako uczony, twórca i obywatel" otrzymali samorządowcy z Włocławka i powiatu włocławskiego: Roman Gołębiewski, starosta włocławski; Eugeniusz Gołębiewski, burmistrz Kowala; zastępca burmistrza Chodcza Danuta Cieślińska, Marek Dorabiała, burmistrz Izbicy Kujawskiej, zastępca burmistrza Lubrańca Marek Góreczny, Krzysztof Grudziński, zastępca wójta gminy Baruchowo, Marek Klimkiewicz, wójt gminy Boniewo; Zbigniew Słoński, wójt gminy Fabianki, wójt gminy Kowal Stanisław Adamczyk, Magdalena Korpolak - Komorowska, wójt gminy Włocławek i wójt gminy Lubanie Larysa Krzyżańska .

Zwieńczeniem sesji była prelekcja Krystyny Lewickiej-Ritter, autorki niezwykłego przewodnika po naszym województwie „W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.

Uroczysta sesja sejmiku co roku stanowi kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 r. Święta Województwa. Co roku odbywa się w jednej z trzech stolic byłych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, które tworzą obecne województwo kujawsko-pomorskiego. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, a dwa lata temu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Święto Województwa to także imprezy towarzyszące. Do 11 czerwca w całym regionie królować będą muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej.

Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 15 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.

(Inf. prasowa UMWKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz