14 maja przy ul. Cyganka 24 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej Izraela-Hersza i Dawida Harendorfów

2023-05-12 11:04:53, Q4

W niedzielę, 14 maja 2023 r. o godz. 15.00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej Izraela-Hersza i Dawida Harendorfów. Uroczystość odbędzie się w ramach wizyty we Włocławku Stowarzyszenia Potomków Żydowskiej Polski Centralnej (The Association of Descendants of Jewish Central Poland, ADJCP) ze Stanów Zjednoczonych

Tablica zostanie umieszczona przy ul. Cyganka 24. To tutaj Izrael-Hersz i Dawid Harendorfowie - żydowscy przedsiębiorcy z Włocławka - wznieśli w 1913 roku okazałą kamienicę, która do dziś jest jedną z najciekawszych obiektów architektonicznych we Włocławku. Ponadto, w tym samym roku na terenie posesji Harendorfowie uruchomili na mocy koncesji udzielonej przez Magistrat pierwszą elektrownię we Włocławku, która przez kilkanaście lat dostarczała energię elektryczną do okolicznych nieruchomości.

Wiadomo, że elektrownia działała przez kolejne lata (nawet po otwarciu w 1916 roku elektrowni miejskiej przy ul. Łaziennej), a w roku 1926 posiadała 700 abonentów. Elektrownia ta najprawdopodobniej funkcjonowała do roku 1928, kiedy na ul. Płockiej uruchomiono Kujawską Elektrownię Okręgową. Po wybuchu II wojny światowej bracia Harendorf zostali zmuszeni do opuszczenia Włocławka. Z akt Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Dawid został zamordowany w listopadzie 1939 roku w Małkinii, a Izrael Hersz zmarł z wycieńczenia w grudniu tego samego roku na terenie Białegostoku.

Upamiętnienie, które zostanie odsłonięte w najbliższą niedzielę, ma na celu podkreślenie roli Żydów włocławskich w życiu gospodarczym Włocławka oraz wkładu tej społeczności w rozwój miasta.

Wydarzenie stanowić będzie jeden z elementów wizyty we Włocławku Stowarzyszenia Potomków Żydowskiej Polski Centralnej. W programie znalazł się także spacer szlakiem miejsc ważnych dla społeczności żydowskiej z Włocławka, spotkanie z osobami i organizacjami zajmującymi się popularyzacją wiedzy o historii Żydów włocławskich oraz wieczór przyjaźni polsko-żydowskiej w Starej Remizie.

Oprócz Włocławka, członkowie ADJCP odwiedzą Kowal, Izbicę Kujawską, Chodecz, Lubień Kujawski, Kutno, Krośniewice, Gostynin, Gąbin, Przedecz, Kłodawę, Brześć Kujawski, Lubraniec, Koło oraz Chełmno nad Nerem

(Informacja prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz