Włocławek sercem Europy - przez miasto przeszła Parada Schumana

2023-05-09 17:00:52, Q4

Siedemdziesiąt trzy lata temu powstał zalążek przyszłej Unii Europejskiej. 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Z tej okazji przez Włocławek przeszła parada Schumana.

9 maja 1950 roku minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Takie były początki przełomowej w historii kontynentu organizacji – Unii Europejskiej, wspólnoty, która w myśl pomysłu ojców założycieli, miała w przyszłości zagwarantować pokój i dobrobyt w wyniszczonej wojną Europie.

Obchodzony dziś Dzień Europy to okazja do zamanifestowania przynależności do wspólnoty, ale także, a może przede wszystkim przypomnienia o uniwersalnych wartościach, które legły u podstaw jej tworzenia. Nie inaczej było na włocławskiej paradzie Schumana, która przeszła przez centrum miasta pod hasłem: „Włocławek sercem Europy”.

Dzisiaj Włocławek jest kolorowy, uśmiechnięty, przede wszystkim tolerancyjny i szanujący inność i innych - bo to też warto podkreślić - i szanujący naszą piękną tradycję, ale przede wszystkim też te uniwersalne wartości europejskie - podkreślał prezydent miasta Marek Wojtkowski.

W paradzie wzięli udział uczniowie włocławskich szkół i przedszkoli, którzy prezentowali kraje członkowskie UE nie ograniczając się w swojej kreatywności. Barwne przebrania, narodowe akcenty a nawet kartonowa Skoda z Czech i wiatrak z Holandii. Inwencji nie zabrakło.

Jak wyglądała tegoroczna parada? Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji i galerii zdjęć.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz