Barwnie i europejsko. Parada Schumana we Włocławku

2022-05-09 16:12:06, Q4.pl

Barwna parada, a następnie prezentacje szkół na Starym Rynku – tak wyglądało święto Unii Europejskiej, które za sprawą Młodzieżowej Rady Miasta odbyło się w naszym mieście. Zadaniem poszczególnych szkół było przygotowanie prezentacji rozlosowanych krajów będących we wspólnocie, ponadto tańców narodowych, czy kuchni charakterystycznej dla danego kraju.

Po 2 latach, na wniosek Jakuba Lewandowskiego, Młodzieżowej Rady Miasta postanowiliśmy zorganizować wspólnie Paradę Schumana. To przepiękny dzień, zarówno ze względu na aurę, ale także i wartości które niesie za sobą Unia Europejska. - mówi prezydent miasta, Marek Wojtkowski

9 maja 2022 r. w godzinach rannych kolorowy, radosny korowód uczniów włocławskich szkół przeszedł na Stary Rynek, gdzie odbywają się prezentacje szkół dotyczące krajów, które wcześniej wylosowały. Uczestnicy parady reprezentowali różne kraje między innymi Ukrainę, Polskę, Włochy, Hiszpanię, Francję i Niemcy, Grecję.

Ocenę ubiorów, historię, kulturę, kulinaria ocenia 4 osobowe jury w skład którego wszedł między innymi przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowal i prezydent dr Marek Wojtkowski.

Bardzo się cieszę że ta inicjatywa wróciła do naszego miasta po przerwie pandemicznej. Widzimy że wartości unijne, wartości które nas łączą są bardzo ważne, tym bardziej ze względu na kontekst wydarzeń na wschodzie – widzimy jak ważna jest nasza obecność w pakcie europejskim. Młodzi też to widzą – mówi Piotr Kowal, przewodniczący Rady Miasta Włocławek.

Frekwencja zaskoczyła nawet samych organizatorów. W korowodzie bowiem przeszło kilkuset uczniów włocławskich szkół.

Jestem zaskoczony liczbą uczestników, ale sądzę że ta przerwa pandemiczna wzmogła tyle energii, że właśnie dziś mamy pokaz tego jaki jest Włocławek. Włocławek jest sercem Europy. Pod takim hasłem przeszła dzisiejsza parada która pokazuje, że jesteśmy zwolennikami Unii Europejskiej – mówi Jakub Lewandowski, Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Włocławek.

Rozlosowane kraje Unii Europejskiej to te, które mają barwną i wyrazistą kulturę, takie jak między innymi Francja, Hiszpania, Polska, a także Ukraina, która została dołączona do parady ze względu na aspiracje, oraz obecną sytuację. Szkoły miały okazję przygotować stroje, tańce, piosenki, czy najbardziej rozpoznawalne dania.

Frekwencja znacznie większa niż ta z 2018 roku. Ponad 20 szkół, które przygotowały się bardzo dobrze. Niektóre z nich mają szansę wystąpić, niektóre zaprezentowały dania wylosowanych krajów. Fantastyczny występ. - mówi Julia Mańkowska, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz