Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w 'Browarze B.'!

2023-04-20 11:06:24, Q4


kiedy 2023-04-27 | 19:00 gdzie Centrum Kultury Browar B.

Zapraszamy na pierwszą odsłonę projektu artystyczno-naukowego DE REVOLUTIONIBUS 2023, na który składa się cykl wydarzeń zaplanowanych do realizacji w czterech miejscowościach w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Na wydarzenie w CK "Browar B." we Włocławku składać się będzie - koncert muzyki elektronicznej z danymi radioastronomicznymi grupy VOICES OF THE COSMOS (Rafał Iwański – Toruń, Wojciech Zięba – Grudziądz) wraz wizualizacjami zawierającymi treści astronomiczne;

- multimedialny wykład astronoma Sebastiana Soberskiego (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach k. Torunia); W godzinach południowych odbędą się warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie (Anna Konklewska-Pilewicz – Toruń). Oferowane przez nas koncerty, wykłady i warsztaty artystyczne tudzież dźwiękowe będą odbywały się w przedziale czasowym kwiecień – wrzesień 2023. Miejscowości, które wytypowaliśmy do realizacji naszego zadania, w przeważającej części znajdują się na Szlaku Kopernikowskim. Projekt będzie realizowany we Włocławku, Chełmży, Wąbrzeźnie i Toruniu. Każde z tych wydarzeń będzie realizowane w ścisłej współpracy z lokalnymi instytucjami kultury – naszymi partnerami.

Proponowany artystyczno-naukowy cykl wydarzeń charakteryzuje się wysoką jakością estetyczną i oryginalnością. Odnosząc się do astronomii i dokonań Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę jego urodzin, nasze działania z pewnością będą dostrzeżone, nie tylko w skali Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ale i w całej Polsce - w różnych środowiskach: muzycznych, artystycznych, dziennikarskich i naukowych. Dużą wartością VOICES OF THE COSMOS (VOTC) od samego początku istnienia grupy jest bowiem multidyscyplinarność wynikająca z połączenia muzyki z nauką. Istotnym celem jest też edukacja i popularyzacja astronomii w otoczeniu artystycznym i muzycznym, a także wśród szerokiej rzeszy odbiorców wydarzeń. Wszystkie te zależności i powiązania różnych środowisk oraz grup wiekowych mogą być tylko pozytywnie wzmocnione w „Roku Kopernika 2023”. Jednym z głównych celów jest wspieranie działań proinnowacyjnych, na styku sztuki i nauki w regionie, zorganizowanych na fundamencie grupy VOICES OF THE COSMOS – działającej od 2009 r. i mocno osadzonej oraz docenionej w polskim oraz międzynarodowym środowisku muzycznym i popularnonaukowym. Istotna jest promocja i popularyzowanie lokalnej muzyki elektronicznej i astronomii w nawiązaniu do spuścizny naukowej Mikołaja Kopernika, a także zainteresowanie interdyscyplinarnym charakterem zjawisk artystycznych. Celem projektu jest pobudzanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni artystycznej i kreatywności, poszerzanie perspektywicznego myślenia poprzez odbiór nowatorskiej i oryginalnej muzyki w osnowie astronomicznej. Proponowane zadanie dedykowane jest zróżnicowanej grupie odbiorców pod względem płci, wieku oraz preferencji estetycznych. Skierowany jest do osób zainteresowanych zastosowaniem nowoczesnych form audiowizualnych, danych astronomicznych w kompozycji muzycznej oraz współczesnymi trendami muzycznymi, a także do tej części społeczeństwa, która otwarta jest na nowe, nietuzinkowe gatunki muzyczne inspirowane nauką. Szerokie rzesze odbiorców w całym zakresie wiekowym zainteresowane muzyką odnajdą nowy świat wiedzy naukowej z zakresu kosmologii i rewolucji kopernikańskiej.

Informacje o VOICES OF THE COSMOS: Grupa stworzona przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z takich grup jak ||ALA|MEDA|| czy HATI) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, korzystają też z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa od 2009 roku popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym oraz eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.

Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie Partnerzy: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, URANIA - Postępy Astronomii.

27 kwietnia, godz. 19.00

Bilety po 10 zł dostępne w kasie CK "Browar B." i na biletyna.pl

Miejsce: Centrum Kultury „Browar B."

(inf. prasowa Centrum Kultury Browar B)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz