W minioną sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz. 11:00 w siedzibie klubu przy ul. Karpia 21 w Łodzi, odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych „Czerwone Berety”.
Zebranie było podzielone na dwa etapy, pierwszy miała charakter sprawozdawczy, a drugi uroczysty i gościnny z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Z uwagi na frekwencję, zebranie odbyło się w drugim terminie, bo członkowie klubu „Czerwone Berety” to specyficzna grupa. Jego członkami są byli żołnierze 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno Desantowej w Krakowie, 6 Brygady P-D, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie czy 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca z terenu całego kraju, a także mieszkający za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz w odległej Kanadzie. Do Łodzi przybyli przedstawiciele spadochroniarzy różnych pokoleń. Największą frekwencją cieszyła się grupa weteranów z Łodzi, a włocławski region reprezentował Wojciech Nawrocki, gdyż inni klubowicze z Włocławka z powodów pracy zawodowej czy spraw rodzinnych nie mogli uczestniczyć w zebraniu.
Zebranie otworzył i oficjalnie powitał przybyłych członków stowarzyszenia w tym Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego, członków wspierających oraz zaproszonych gości prezes - Janusz Urbańczyk. Witając uczestników zebrania podkreślił, że na jego ręce spłynęło dużo serdecznych pozdrowień od członków stowarzyszenia, którzy z różnych powodów i przyczyn nie mogli wziąć udziału w obradach, przesyłając tym samym wiele ciepłych słów oraz świątecznych życzeń.
Realizując kolejny punkt zebrania przedstawił proponowany projekt porządku obrad, który przewidywał m.in.;
- wybór przewodniczącego i protokolanta zebrania,
- wybór Komisji Skrutacyjnej oraz Uchwał i Wniosków,
- przyjęcie porządku obrad,
- przedstawienie sprawozdania z działalności statutowej za rok 2022,
- przedstawienie sprawozdania finansowego,
- przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej,
- dyskusja nad sprawozdaniami oraz głosowanie nad udzieleniem absolutorium Zarządowi,
- dyskusja nad proponowanymi zmianami w Statucie oraz głosowanie nad podjęciem Uchwały w tym zakresie,
- przedstawienie planu pracy na 2023 rok,
- przedstawienie do realizacji uchwał i wniosków wypracowanych na zebraniu Walnym,
- wolne wnioski
- zakończenie zebrania.
Program zebrania został przyjęty jednomyślnie w głosowaniu jawnym, a tym samym zatwierdzony do realizacji. Uczestnicy zebrania przyjęli, że wszelkie głosowania będą miały formę jawną. Przewodniczącym zebrania został Norbert Petrich, a protokolantem Janusz Urbańczyk. Do Komisji Uchwał i Wniosków wybrano Piotra Mertina i Konrada Walaka, a do Komisji Skrutacyjnej Jana Moronia i Aleksander Piasecznego.
Realizując przyjęty porządek walnego zebrania – Norbert Petrich przystąpił do realizacji kolejnego punktu, stwierdzając w drugim terminie prawomocność obrad. Na – 81 członków rzeczywistych (w 2022 roku przyjęto - 5), obecnych było – 16, więc wszelkie głosowania w drugim terminie, podjęte decyzje czy podjęte uchwały były prawomocnie uchwalone. Sprawozdanie merytoryczne z działalności programowo – statutowej stowarzyszenia oraz Zarządu za okres sprawozdawczy przedstawił wiceprezes Norbert Petrich. W swoim wystąpieniu przedstawił szczegółowo, punkt po punkcie, czym zajmował się Zarząd oraz członkowie i jakie cele przyświecały stowarzyszeniu w okresie sprawozdawczym. Do najważniejszych można zaliczyć: odbycie kilku strzelań, odebranie medalu za społeczną pracę „Za zasługi dla Miasta Łodzi”, odsłonięcie pomnika Cichociemnych w miejscowości Domaniewice, w Czechach udział w marszu do Prościejewa Śladami 22 Brygady Powietrznodesantowej, udział w III Pikniku Fundacji Pomocy dla Weterana w Łódzkiej Manufakturze, w obchodach Wojska Polskiego w Katedrze Łódzkiej, w Pikniku z okazji Święta Niepodległości przy Łódzkiej Manufakturze, w akcji Świętego Mikołaja, czy w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To tylko wycinek najważniejszych wydarzeń, w których wzięli udział członkowie stowarzyszenia w okresie sprawozdawczym.
Sprawozdanie finansowe przedstawił skarbnik Krzysztof Kacprzak, w którym szczegółowo były opisane przychody i rozchody finansowe stowarzyszenia. Kondycja finansowa jak na czasy kryzysu narodowego jest dobra. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił przewodniczący Krzysztof Mrozowski, który odczytał protokół z posiedzenia komisji w składzie: Piotr Mertin i Jarosław Wolniewski – członkowie z przeprowadzonej kontroli książki przychodów i rozchodów za 2022 r. Komisja pozytywnie oceniła pracę skarbnika Krzysztofa Kacprzaka, który dobrze wywiązuje się z powierzonej funkcji. Operacje finansowe oraz rachunki są prawidłowo opisane i zatwierdzone przez upoważnione osoby. Dokumentacja księgowa była prawidłowo prowadzona. Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła całokształt działalności statutowej i programowej Zarządu w okresie sprawozdawczym, wynikiem czego było złożenie wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi. Z uwagi na brak dyskutantów w temacie dyskusji nad sprawozdaniami, jako pierwszy głos zabrał prezes Janusz Urbańczyk, który odniósł się do pracy Zarządu oraz członków stowarzyszenia, w tym oddanych społeczników, którzy dużo więcej dają z siebie niż można byłoby od nich oczekiwać. Te osoby poświęcają więcej swojego czasu i środków, niż wymaga tego statutowa działalność dla krzewienia idei Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrznodesantowych „Czerwone Berety” w Łodzi.
Po wyczerpaniu dyskusji uczestnicy w głosowaniu jawnym jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi za okres sprawozdawczy. W imieniu członków Zarządu i własnym prezes Urbańczyk podziękował wszystkim za udzielenie absolutorium oraz obdarzenie zaufaniem na kolejny rok. W doniosły sposób podziękował wszystkim członkom stowarzyszenia, za to, że godnie reprezentowali stowarzyszenie w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych, świeckich, kościelnych, piknikach, biegach na terenie całego kraju oraz poza jego granicami, w tym we Włoszech na Monte Cassino czy na marszu w Czechach. Nie omieszkał również podziękować za udział w licznych akcjach charytatywnych na rzecz członków klubu oraz osób, które tej pomocy od członków łódzkiego klubu oczekują, po prostu za krzewienia z dumą honorem idei spadochroniarskich wojsk powietrznodesantowych. Podkreślił, że osiągnięte wyniki są znaczącym sukcesem wszystkich członków, którzy w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do ich osiągnięcia, w tym licznym darczyńcom i ofiarodawcom, którzy wsparli materialnie działalność klubu.
W kolejnym punkcie przewodniczący zebrania przedstawił uczestnikom konieczność proponowanych zmian w Statucie, aby zwiększyć możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym z dotacji unijnych. Dzięki tym zmianom można będzie lepiej realizować statutowe zamierzenia. Dodatkowym aspektem proponowanych zmian, było zgłoszenie wniosku o podjęcie uchwały w sprawie rozszerzenie zarządu o jednego członka. Leszek Mazurkiewicz zgłosił kandydaturę Mariusza Jabłońskiego na członka zarządu, który wyraził zgodę na kandydowanie. Uczestnicy jednogłośnie przyjęli stosowne uchwały z nowymi zmianami w Statucie stowarzyszenia oraz jednogłośnie przegłosowali kandydaturę Mariusza Jabłońskiego na członka zarządu.
Plan pracy zarządu i stowarzyszenia na 2023 rok przedstawił Norbert Petrich, podkreślając, że jak w latach ubiegłych tak i w roku bieżącym członków klubu czeka dużo wydarzeń, w których będą uczestniczyć i reprezentować Klub Byłych Żołnierzy WPD „Czerwone Berety” w Łodzi. Walne zebranie przyjęło do realizacji w 2023 roku wnioski u uchwały wypracowane w trakcie zebrania, które przedstawił członek komisji Konrad Walak. Po wyczerpaniu wszystkich punktów Walnego zebrania prezes Janusz Urbańczyk wraz z wiceprezesem stowarzyszenia – Norbertem Petrich, a zarazem przewodniczącym zebrania ogłosili zamknięcie obrad. W drugiej części zebrania jego uczestnicy zostali podjęci uroczystym obiadem z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Była to okazji do podzielenia się jajeczkiem oraz złożenia sobie świątecznych życzeń.
Walne zebranie sprawozdawcze to nie tylko spotkanie członków klubu w celu podsumowania statutowej działalności za okres sprawozdawczy, ale także okazja do spotkania spadochroniarzy w różnej kategorii wiekowej w jednym miejscu. Taka okazja niesie możliwość wspomnień z czasów wspólnej służby, swoich kolegów, przełożonych. Jednym z zadań i celów statutowych Klubu jest szeroko rozumiana integracja środowisk skupiających byłych spadochroniarzy, a także upowszechnianie, kultywowanie tradycji i obyczajów spadochroniarstwa wojskowego, troska ocalenia od zapomnienia służby w wojskach powietrznodesantowych.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki
Komentarze (0)