Nakręcili kilometry. Przyjaźnie dla Autyzmu

2023-04-03 15:27:39, Q4

Choć miniony weekend nie sprzyjał aktywności na świeżym powietrzu, to jednak po raz kolejny udało się „nakręcić kilometry” w ramach akcji „Nakręć kilometry razem z nami. Przyjaźnie dla Autyzmu” organizowanej przez Zespół Szkół nr 3 im Marii Grzegorzewskiej.

Na rowerze, na pieszo, z kijkami nordic walking, lub po prostu spacerując po mieście. Wziąć udział w tej corocznej akcji może każdy i jest to naprawdę proste. Wystarczy smartfon, aplikacja zliczająca przebyty dystans, konto na Facebooku i po prostu chęć zrobienia czegoś pożytecznego. Bo choć akcja „kręcenia kilometrów” na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie, to ma swój głęboki cel – szerzenie świadomości o spektrum autyzmu, zaburzeniu, o którym niestety, Polacy (choć nie tylko oni) wiedzą niewiele.

Autyzm nie jest chorobą. Jest to mylne stwierdzenie. Nie można po prostu iść do apteki i kupić tabletki, albo syrop na autyzm. Autyzm jest po prostu zaburzeniem, co nie znaczy, że osoby w spektrum autyzmu nie są takie same jak my, one po prostu inaczej postrzegają świat. Jedna osoba w spektrum autyzmu słyszy na przykład wszystkie dźwięki, których my na co dzień nie słyszymy. Inna z kolei potrzebuje więcej ciszy niż my – tłumaczy Ewa Fol, dyrektor ZS nr 3.

Tej świadomości, czym autyzm jest, niestety wciąż nam brakuje. Zmienić ma to obchodzony od 2008 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W jego ramach co roku wiele włocławskich szkół organizuje różnorakie inicjatywy, mające przybliżyć uczniom tę problematykę. Zespół Szkół nr 3, w którym uczą się osoby autystyczne, postanowił pójść krok dalej i wyjść z tą wiedzą „na zewnątrz”.

Pięć lat temu placówka, z okazji Dnia Świadomości Autyzmu, zorganizowała bieg na stadionie we Włocławku. Idea sprawdziła się i wszyscy mieli nadzieję, że wydarzenie będzie kontynuowane. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia i z konieczności impreza masowa musiała zniknąć z kalendarza, wtedy jednak pojawił się pomysł na „nakręcanie kilometrów”. Był to strzał w dziesiątkę, a do internetowej akcji włączyli się nie tylko włocławianie. I tak co roku przez jeden weekend uczestnicy jeżdżą lub biegają by być bardziej świadomi spektrum autyzmu. Uczestnicy akcji bowiem nie tylko zdrowo i przyjemnie spędzają czas, ale otrzymują też kody QR, które prowadzą ich do materiałów informacyjnych o autyzmie.

W tym roku pogoda nie dopisała, jednak nie odstraszyło to biegaczy czy rowerzystów. Według wstępnych wyników udało się „nakręcić”niemal 14 225 kilometrów.

Dodajmy, że to nie jedyne wydarzenie organizowane przez szkołę w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W piątkowy wieczór społeczność szkoły zaprezentowała się na deskach Teatru Impresaryjnego w ramach koncertu „Różnorodni – Prawdziwi”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz