„NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ"

2023-03-30 10:12:43, Q4

Od początku marca trwa ogólnopolska akcja „Na drodze - Patrz i Słuchaj". Jej celem jest zwrócenie uwagi pieszym na zagrożenia związane z nieostrożnym wejściem na jezdnię, czy też korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez nią. Z kolei kierowcom akcja ma przypomnieć o tym, by zawsze bacznie obserwowali drogę i zachowali szczególną ostrożność zbliżając się do przejść dla pieszych. Od początku marca trwa ogólnopolska akcja „Na drodze - Patrz i Słuchaj". Jej celem jest zwrócenie uwagi pieszym na zagrożenia związane z nieostrożnym wejściem na jezdnię, czy też korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez nią. Z kolei kierowcom akcja ma przypomnieć o tym, by zawsze bacznie obserwowali drogę i zachowali szczególną ostrożność zbliżając się do przejść dla pieszych.

W codziennym życiu korzystamy z dobrodziejstw techniki, które ułatwiają nam kontakt z najbliższymi i stanowią źródło informacji. Jednak często zapominamy o naszym bezpieczeństwa podczas korzystania z takich urządzeń. Spoglądanie w telefon lub prowadzenie rozmowy często rozprasza naszą uwagę, a to może skutkować tragedią na drodze.

Pieszy zajęty rozmową przez telefon albo wpatrzony w wyświetlacz często  zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przechodząc przez jezdnię jest skupiony na telefonie i nie zwraca uwagi na to co dzieje się wokół niego.

Dlatego przypominamy, że pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien nie tylko się rozejrzeć, ale też dokładnie nasłuchiwać, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy. Jeżeli musimy przekroczyć jezdnię zza  przeszkody utrudniającej nam widoczność ( na przykład zaparkowany autobus, czy ciężarówka), to zawsze zatrzymajmy się przed wejściem na jezdnie i rozejrzyjmy, aby mieć pewność, że możemy bezpiecznie przejść.

Policjanci włocławskiej drogówki w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „NA DRODZE - PATRZ I SŁUCHAJ!" informują i edukują uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów drogowych. Koncentracja, obserwacja otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca oraz wzajemny szacunek, to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

(inf. prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz