Dramatyczne statystyki samobójstw w Polsce. Rusza akcja informacyjna

2023-03-20 14:09:30, Q4

To był rok dramatyczny – tak rok 2022 podsumował Krystin Łuczak. Wiceprzewodniczący Rady Miasta skomentował w ten sposób tragiczne statystyki dotyczące prób samobójczych w naszym kraju. Radny proponuje także włocławianom włączenie się do kampanii, która może ocalić ludzkie życie.

W minionym roku podjęto ponad 12 tysięcy prób samobójczych – takie dane przywołał Krystian Łuczak na dzisiejszym briefingu prasowym. Warto w tym miejscu nadmienić, że cytowane dane Komendy Głównej Policji obejmują okres od stycznia do października 2022 roku. Pond 4 tysiące prób samobójczych zakończyło się śmiercią.

Co istotne najwięcej prób samobójczych podejmowały dzieci i młodzież do 18 roku życia. Odnotowano 146 zgonów młodych ludzi, wśród których najmłodsza ofiara miała siedem lat.

Jak mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta, powołując się na dane Martyny Wojciechowskiej, problem jest znacznie szerszy:

Z tego raportu wynika, że aż 40% dzieci i młodzieży do 18 roku życia myśli o podjęciu próby samobójczej, z czego 10% taką próbę podejmuje.

Jak podkreśla Krystian Łuczak, w Polsce jest zaledwie 500 specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży, tymczasem liczbę pacjentów szacuje się na 400 tysięcy, słowem system opieki psychiatrycznej w kraju jest niewydolny. W tej sytuacji szczególną rolę mogą spełniać organizacje pozarządowe i zwykli obywatele. Co ostatni mogą choćby umieszczać w swoim otoczeniu ulotki informacyjne skierowane do osób w kryzysie psychicznym:

Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, jeśli chcielibyście pomóc, jeśli chcielibyście umieścić taki plakat z informacją dotyczącą numerów telefonu zaufania (…) w witrynie sklepowej, w witrynie swojego biura, w osiedlowym warzywniaku, piekarni (…) Proszę was o pomoc, bo tylko na tym poziomie jesteśmy w stanie coś zrobić razem i bezpośrednio – zwraca się do mieszkańców Krystian Łuczak.

W druku ulotek i banerów pomogła firma Lumak z Włocławka

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz