Działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów

2023-03-17 12:31:55, Q4

Włocławscy policjanci przeprowadzili wczoraj (15.03.2023) na terenie miasta i powiatu działania „Bezpieczny rowerzysta". W ramach tych działań mundurowi kontrolowali, między innymi, stan trzeźwości cyklistów. Niestety, w 11 przypadkach okazało się, że kierujący jednośladem są pod wpływem alkoholu.

Wiosna coraz bliżej i zapewne wielu z nas wkrótce przesiądzie się z samochodu na rower. Już teraz włocławscy policjanci postanowili przeprowadzić działania ukierunkowane na bezpieczeństwo cyklistów, bowiem jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są oni narażeni na poważne obrażenia zagrażające ich zdrowiu, a nawet życiu.

Bezpieczeństwo cyklistów zależy w dużej mierze od ich zachowania na drodze. Dlatego też policjanci zwracali uwagę na to, czy rowerzyści stosują się do przepisów, w tym kontrolowali ich stan trzeźwości i stan techniczny jednośladów. Niestety, okazało się, że nie zabrakło osób, które zlekceważyły obowiązujące normy prawne, narażając tym samym na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników dróg.

Podczas wczorajszej służby policjanci ruchu drogowego ujawnili 15 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów. 11 dotyczyło kierowania jednośladem po pijanemu, z czego 6 w stanie nietrzeźwości, a 5 w stanie po użyciu alkoholu. Niechlubnym rekordzistą okazał się 56-latek zatrzymany do kontroli w gminie Lubień Kujawski, który zdecydował się jechać rowerem mając 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna, podobnie jak  4 innych cyklistów, ukarany został mandatem w wysokości 2, 5 tysiąca złotych. Ponadto 4 kolejnych rowerzystów otrzymało mandat w kwocie 1000 złotych, a w 2 przypadkach sprawy trafią do sądu. Pozostałe przewinienia rowerzystów, jakie ujawnili wczoraj mundurowi dotyczyły jazdy po chodniku i niesprawnego oświetlenia.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów drogowych! Nigdy nie decydujmy się na jazdę pod wpływem alkoholu, bo wówczas stanowimy na drodze duże zagrożenie, zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu.

(inf. prasowa KMP Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz